
Zámek má v současnosti barokní podobu. V 18. stol. měly jeho fasády rokokové doplňky, ty byly na začátku 19. stol. odstraněny. Interiéry jsou i dnes převážně rokokové. V různých částech je zámek dvoupatrový a třípatrový. Hlavní reprezentační sály se nacházejí v prvním patře. V druhém a třetím patře byly ložnice. Jako letní sídlo císařského dvoru musel zámek poskytnout ubytování pro více než 1000 osob. Základní rozvrh je trojkřídlý. Obě boční křídla jsou ale přitom čtyřkřídlá. Obě uzavírají dvojici nevelkých dvorů, navzájem oddělených dělícími trakty. Zatímco východní křídlo má dva stejně veliké dvory, západní křídlo má velký a malý dvůr. Všechny čtyři dvory sloužily především k osvětlení interiérů denním světlem. Boční křídla vystupují před střední křídlo severním směrem v délce necelých 30 m, jsou tedy poměrně krátká. Na severní straně zámku je rozsáhlý čestný dvůr, uzavřený přízemními a jednopatrovými budovami. V nich… číst dále
Zdejší pozemky patřily od 14. stol. klášteru v Klosterneuburgu. V 16. stol. tu stál zámek Katterburg. V roce 1548 jej měl v zástavě vídeňský starosta Hermann Bayer. V roce 1569 jej koupil císař Maxmilián II. (1564-1576). Pozemek byl oplocen a stal se císařským lovištěm. Spoustu času zde trávila císařovna Eleonora Gonzaga (1598–1655), manželka císaře Ferdinanda II. (1620-1637). Po Ferdinandově smrti byl Katterburg její vdovskou rezidencí. Eleonora zámek v letech 1638-1643 rozšířila. V roce 1642 je přitom poprvé uvedeno jméno Schönbrunn (Schöner Brunnen), což znamená Krásný pramen. Podle pověsti zde v roce 1612 císař Matyáš při lovu objevil vodní pramen. Při druhém tureckém obléhání Vídně v roce 1683 byl zámek silně poškozen. Císař Leopold I. (1657-1705) zahájil v roce 1696 stavbu nové velkolepé rezidence. Stavbu vedl Johann Bernhard Fischer z Erlachu. Zámek měl být větší než Versailles u Paříže. V roce 1700 byla… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.