Pátek, 4. prosinec 2020. Svátek slaví Barbora, zítra Jitka

klášter dominikánů s kostelem sv. Jindřicha

Dominikanerkloster mit Heinrichskirche/Stadtmuseum; Pirna
Dominikánský klášter založený kolem roku 1300. Současnou podobu jeho budov ovlivnila zejména přestavba kolem roku 1400. Komunita zanikla při reformaci ve 30. letech 16. století, objekt pak sloužil potřebám města. Od roku 1923 sídlí v bývalém konventu městské muzeum, kostel od roku 1952 katolický.
Hlavní obrázek místa
Bývalý klášter od západu
© Ivan Grisa 12/2011
Zatímco někdejší konvent, dnes městské muzeum, je přístupný celý rok (viz návštěvní doba), vstup do kostela svatého Jindřicha je možný jen od 15. dubna do 31. října vždy ve čtvrtek – sobotu 10.00 – 12.00 a 14.00 – 16.00, v neděli pak 11.00 – 13.00 a 14.00 – 16.00.
Ivan Grisa, 10.12. 2011

  historie

  Bývalý dominikánský klášter, dnes městské muzeum v Pirně
  Dominikánský klášter založili kolem roku 1300 mniši, přišlí z konventu v Lipsku. Současnou podobu jeho budov ovlivnila zejména přestavba kolem roku 1400, kdy vzniklo kostelní dvojlodí a věž. Komunita zanikla při státně organizované reformaci ve 30. letech 16. století, objekt pak sloužil utilitárním potřebám města. To se projevilo zánikem severního a západního křídla konventu a presbytáře kostela. Od roku 1923

  Ivan Grisa, dle http://www.pirna.de/Stadtmuseum_Pirna.4170/, 10.12. 2011

  Půdorys místa

  půdorys kláštera
  © Steche, Richard: Beschreibende Darstellung der älteren Bau- und Kunstdenkmäler des Königreichs Sachsen. Heft 1: Amtshauptmannschaft Pirna, C. C. Meinhold & Söhne, Dresden 1882
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Německo, Sasko,

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Stadtmuseum Pirna
  Klosterhof 2/3
  01796 Pirna
  Tel: +49 3501/556 461
  URL: http://www.museum-pirna.de
  Základní informace místa
  ID místa: 10583
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: klášter
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=10583
  Uveřejněno: 9.1.2012
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama