Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Radnice stojí uprostřed náměstí v Pirně nejméně od konce 14. století. Současnou stavbu z let 1555–6 provedl Wolf Bleichschmidt ve stylu saské renesance. Západní novorenesanční část pochází z konce 19. století. Na jihovýchodní věžici orloj.
Hlavní obrázek místa
Radnice od jihovýchodu
© Ivan Grisa 06/2006

Radnice v Pirně

První zmínka o radnici, stojící uprostřed náměstí v Pirně, pochází z roku 1396. Sloužila tehdy zároveň jako prodejní místo zdejších pláteníků, ševců, pekařů a řezníků. V letech 1555–56 ji Walter Blechschmidt přestavěl v renesančním slohu, západní krámskou část pak koncem 19. století nahradila novorenesanční přístavba.
Nejvýraznější částí stavby je jihovýchodní věžice, na jejímž nástavci se nachází orloj, který využívá motivu dvou lvů z městského erbu: levý lev odbíjí čtvrthodiny, pravý celé hodiny.
Radnice je dodnes hlavním sídlem městské správy.
Ivan Grisa, dle http://www.pirna.de/Pirna_entdecken_Rathaus, 10.12. 2009


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Německo,

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Rathaus Pirna
  Am Markt 1/2
  01796 Pirna
  Tel: 03501 556 0
  Základní informace místa
  ID místa: 3689
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=3689
  Uveřejněno: 29.1.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama