Stavba Kongresového sloupu proběhla na počest Národního kongresu z roku 1830 a na oslavu nezávislosti Belgie. Na sloupu jsou umístěny alegorie základních práv. Vrchol zdobí socha prvního belgického krále Leopolda I. U paty sloupu hrob Neznámého vojína.
Hlavní obrázek místa
Kongresový sloup v Bruselu
© Pavel Vítek 09/2017
Graficke pismenko Kongresový sloup leží asi 2 km severovýchodně od centra Bruselu (Grande Place – Hlavní náměstí) a asi půl km od katedrály svatého Michaela archanděla a svaté Guduly. Najdeme jej na náměstí Place du Congrès (Congresplein), Kongresovém náměstí, na ulici Rue de Royale (Koningsstraat), západně od budovy Kongresu.
Pavel Vítek, 16.8. 2019

  popis

  Pomník byl inspirován Trajánovým sloupem v Římě. Navržen byl architektem J. Poelartem a postaven v letech 1850 až 1859. Jeho stavba proběhla na počest Národního kongresu z roku 1830, který vyhlásil belgickou ústavu a na oslavu nezávislosti Belgie. Na sloupu jsou umístěny alegorie základních práv, devíti provincií národa, trofeje, erby, data, jména a další zakládající texty. Sloup je vysoký 25 metrů a jeho vrchol zdobí socha prvního belgického

  Pavel Vítek, 16.8. 2019
  pomník, památník
  zachovalý
  volně přístupno
  Belgie