Současný kostel vznikl v l. 1854-1874. Architekti inspirováni francouzskými gotickými i barokními kostely. Postaven ve slohu eklektismu. V letech 2011-2014 byl uzavřen kvůli havarijnímu stavu. Uvnitř kostela socha Černé Madony s dítětem, starožitná kazatelna, zpovědnice a dřevěná socha sv. Kateřiny.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Kateřiny v Bruselu
© Pavel Vítek 09/2017
Kostel sv. Kateřiny leží asi 600 m severozápadně od Grote Markt – Velkého náměstí. Ke kostelu dojedeme metrem č. 1 a 5 a nebo městskými autobusy 71, 126, 127 a 128.
Pavel Vítek, 10.9. 2019
popis

Kostel sv. Kateřiny se nachází v centru Bruselu na Náměstí svaté Kateřiny. V roce 1950 byla diskutována možnost stržení kostela a rozšíření okolního náměstí, což však nakonec nebylo realizováno. Kostel byl v letech 2011 - 2014 uzavřen kvůli havarijnímu stavu. Přestože je nezbytná jeho rekonstrukce, byl roku 2014 opět otevřen pro bohoslužby. Uvnitř kostela můžeme obdivovat sochu Černé Madony s dítětem z patnáctého století, stojící na oltáři za sklem. Mezi interiérovým nábytkem stojí za to věnovat pozornost starožitné kazatelně ze dřeva a zpovědnici. Dále se zde nachází dřevěná socha svaté Kateřiny. Kostel je otevřen po sobotní mši od 13 hod. do 14 hod. v neděli od 12 hod. do 12:40 hod. a ve středu od 19 hod. do 20 hod.

Pavel Vítek, 10.9. 2019

historie

Na tomto místě byla od roku 1200 církevní stavba. Kostel vznikl na místě dřívějšího bruselského přístavu a Rybího trhu. Další kostel na tomto místě byl postaven v 15. století. Současný kostel vznikl v letech 1854 až 1874 podle návrhu architekta Josepha Poelaerta. Na vzniku kostela se dále podílel architekt Wynand Janssen. Oba architekti se inspirovali gotickými i barokními kostely ve Francii jako je např. kostel sv. Eustache u Paříže. Kostel je postaven ve stavebním slohu eklektismu. V architektuře se jako eklektismus označuje umělecký směr vzniklý v druhé polovině devatenáctého století. Jako styl odkazuje k historickým obdobím, a umožňuje spojovat formální znaky jednotlivých neostylů společně na jedné stavbě.

Pavel Vítek, 10.9. 2019

Základní informace místa
ID místa: 14396
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama