Současný kostel vznikl v l. 1854-1874. Architekti inspirováni francouzskými gotickými i barokními kostely. Postaven ve slohu eklektismu. V letech 2011-2014 byl uzavřen kvůli havarijnímu stavu. Uvnitř kostela socha Černé Madony s dítětem, starožitná kazatelna, zpovědnice a dřevěná socha sv. Kateřiny.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Kateřiny v Bruselu
© Pavel Vítek 09/2017
Kostel sv. Kateřiny leží asi 600 m severozápadně od Grote Markt – Velkého náměstí. Ke kostelu dojedeme metrem č. 1 a 5 a nebo městskými autobusy 71, 126, 127 a 128.
Pavel Vítek, 10.9. 2019
popis

Kostel sv. Kateřiny se nachází v centru Bruselu na Náměstí svaté Kateřiny. V roce 1950 byla diskutována možnost stržení kostela a rozšíření okolního náměstí, což však nakonec nebylo realizováno. Kostel byl v letech 2011 - 2014 uzavřen kvůli havarijnímu stavu. Přestože je nezbytná jeho rekonstrukce, byl roku 2014 opět otevřen pro bohoslužby. Uvnitř kostela můžeme obdivovat sochu Černé Madony s dítětem z patnáctého století, stojící na oltáři za sklem. Mezi interiérovým nábytkem stojí za to věnovat pozornost starožitné kazatelně ze dřeva a zpovědnici. Dále se zde nachází dřevěná socha svaté Kateřiny. Kostel je otevřen po sobotní mši od 13 hod. do 14 hod. v neděli od 12 hod. do 12:40 hod. a ve středu od 19 hod. do 20 hod.

Pavel Vítek, 10.9. 2019

historie

Na tomto místě byla od roku 1200 církevní stavba. Kostel vznikl na místě dřívějšího bruselského přístavu a Rybího trhu. Další kostel na tomto místě byl postaven v 15. století. Současný kostel vznikl v letech 1854 až 1874 podle návrhu architekta Josepha Poelaerta. Na vzniku kostela se dále podílel architekt Wynand Janssen. Oba architekti se inspirovali gotickými i barokními kostely ve Francii jako je např. kostel sv. Eustache u Paříže. Kostel je postaven ve stavebním slohu eklektismu. V architektuře se jako eklektismus označuje umělecký směr vzniklý v druhé polovině devatenáctého století. Jako styl odkazuje k historickým obdobím, a umožňuje spojovat formální znaky jednotlivých neostylů společně na jedné stavbě.

Pavel Vítek, 10.9. 2019

Základní informace místa
ID místa: 14396
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama