Budova Berlaymont postavena v letech 1963-1969. Budova má křížový design se čtyřmi křídly s nestejnou velikostí překlenující centrální jádro. Horní 13. patro je podepřeno přímo horními trámy, které jsou zcela zavěšeny, takže spodní část je volně stojící, s výjimkou jádra. Účelem návrhu je zprostředkovat pocit světla a průhlednosti.
Hlavní obrázek místa
Berlaymont, dům v němž má sídlo Evropská komise - Brusel
© Pavel Vítek 08/2017
Berlaymont je kancelářská budova v belgickém Bruselu, v níž má sídlo Evropská komise. Nachází se na Rue de la Loi, v tzv. Evropské čtvrti. Unikátní podoba Berlaymontové architektury se používá v oficiálním znaku Evropské komise. V budově sídlí Evropská komise od své výstavby a stala se symbolem Komise a evropské přítomnosti v Bruselu.
Pavel Vítek, 4.9. 2019
popis

Budova má křížový design se čtyřmi křídly s nestejnou velikostí překlenující centrální jádro. Byla postavena na základech umístěných pod každým křídlem a nesel 40 metrů vysoký úzký hřeben betonu, který následně nese ocelové nosníky tvořící rám skleněné fasády pokrývající prefabrikované podlahy. Horní 13. patro je podepřeno přímo horními trámy, které jsou zcela zavěšeny, takže spodní část je volně stojící, s výjimkou jádra. Účelem návrhu je zprostředkovat pocit světla a průhlednosti. Obsahuje dekorativní detaily, jako jsou sochy a fresky, aby se zabránilo jejich monotónnosti. Parametry budovy: Celková podlahová plocha 541 515 m2 Výška 55 m Počet poschodí 14 Kapacita 2.700 lidí Počet tlumočnických kabin 70 Počet výtahů 47 Počet eskalátorů 12 Počet parkovacích míst 1.156

Pavel Vítek, 4.9. 2019

historie

Na místě, kde dnes stojí budova Berlaymont, byl roku 1624 založen ženský klášter řádu sv. Augustina. V 19. století klášter fungoval jako dívčí penzionát a vedly jej augustiniánské řeholnice, nazývané „les Dames du Berlaymont“. Florent de Berlaymont byl holandský státník, žijící na přelomu 16. a 17. století. A po něm se místo a budovy zde stojící jmenují. Roku 1960 pozemek koupil belgický stát a klášter se přesunul do Waterloo. Budova Berlaymont byla postavena v letech 1963 až 1969 a stala se symbolem evropských institucí v Bruselu. V letech 1967–1991 v Berlaymontu pracovalo 3000 pracovníků. Roku 1991 bylo rozhodnuto o nutnosti kompletní rekonstrukce, a to z několika důvodů. Objekt měl nedostatečná protipožární opatření, problémy s ventilací a nevhodné vnitřní uspořádání – chodby a schodiště zabíraly příliš mnoho prostoru na úkor jiných místností. Modernizace byla kritizována kvůli velkým časovým…  číst dále

Pavel Vítek, 4.9. 2019

Belgie,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 14380
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama