Atomium postaveno u příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Stavba dosahuje výšky 102 m a váží 2400 tun. Je tvořena devíti velkými koulemi o průměru 18 m uspořádanými do tvaru krychle o hraně 29 m. Koule jsou spojeny dvaadvaceti chodbami o průměru 3 m. V letech 2003 – 2006 plně rekonstruováno.
Hlavní obrázek místa
Atomium v Bruselu
© Pavel Vítek 07/2017
Atomium najdeme v Bruselu, hlavním městě Belgického království. Leží asi 7 km severně od centra Bruselu (Grande Place – Hlavní náměstí). K přesunu mezi centrem města a čtvrtí Heysel, kde se Atomium nachází, lze využít tramvajovou a autobusovou městskou dopravu. Lze využít i přesun vlakem z nádraží Brusel – Central (leží téměř v centru) na zastávku Heysel – Heizel.
Pavel Vítek, 13.8. 2019
popis

Tato ocelová stavba dosahuje výšky 102 metrů a váží 2400 tun. Stabilitu objektu zajišťují tři masivní sloupy, kterými je stavba ukotvena k zemi. Stavba je tvořena devíti velkými koulemi o průměru 18 m uspořádanými do tvaru krychle o hraně 29 metrů. Koule jsou spojeny dvaadvaceti chodbami o průměru 3 m. Diagonální chodby jsou 23 m dlouhé a mají průměr 3,30 m. V letech 2003 – 2006 bylo Atomium plně rekonstruováno. Celkové náklady rekonstrukce byly 26 miliónů eur. Pro veřejnost jsou zpřístupněny celkem čtyři z devíti koulí Atomia. Nejprve se výtahem ve vertikální trubce během pouhých 23 sekund vyjede až do nejvyšší části Atomia, vrchní koule, která celou stavbu korunuje. Odtud z výšky asi 100 metrů je nádherný panoramatický výhled na Brusel a okolí.

Pavel Vítek, 14.8. 2019

historie

Atomium stojící v Bruselu navrhl inženýr André Waterkyen u příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Atomium se mělo původně po skončení výstavy zbourat, ale Brusel se rozhodl pro jeho zachování a stavbu zakoupil. Atomium znázorňuje hodně nadživotní model krystalové mřížky železa, zvětšený celkem 165 miliardkrát. Stavitel jej navrhl jako symbol rozvoje vědy po 2. světové válce. Futuristické Atomium bylo postaveno za pouhé tři roky.

Pavel Vítek, 14.8. 2019

Belgie,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 14310
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama