
Milovníci květin a zeleně musí v Bruselu určitě navštívit známé exotické skleníky Serres van Laken, které jsou umístěny v Královské zahradě. Postupně zde bylo vytvořeno 16 navzájem propojených skleníků, kterým dominuje kupole zimní zahrady. Je zde k vidění palmový skleník, čajový skleník, japonská pagoda, čínský pavilon nebo Kongo skleník – pojmenovaný podle bývalé belgické kolonie. Každým rokem v období přelomu dubna a května jsou na deset dnů skleníky přístupny široké veřejnosti. V jiné době veřejnost do skleníků nemůže. Díky pečlivé choreografii zahradních architektů rostou všechny květiny společně. Můžeme zde vidět azalky, fuchsie, muškáty, hortenzie nebo na 200 odrůd kamélií a na stovky dalších druhů rostlin. Najdeme zde množství zeleně a květeny s vodopády a fontánkami. V přilehlém královském paláci bydlí belgický král se svou rodinou a palác je trvale veřejnosti nepřístupný.
O stavbě skleníků rozhodl král Leopold II. v roce 1874. Autory skleníkového areálu jsou Victor Horty a Sabina Rosenkrancová. Zahrada se nachází u hlavního královského paláce. Je zde velké množství zeleně, květin, ale i vodopádů s fontánkami. V této královské zahradě jsou umístěny známé exotické skleníky Serres van Laken. Postupně bylo vytvořeno šestnáct navzájem propojených skleníků, kterým dominuje kupole zimní zahrady.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.