Sobota, 16. leden 2021. Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav

Basilica di Santa Croce

Bazilika sv. Kříže, Firenze/Florencie
Bazilika se nachází v čele náměstí Piazza di Santa Croce ve Florencii. Stavba byla zahájena Arnolfem di Cambiem r. 1294 v místě staršího kostela z r. 1222 a dostavěna byla r. 1385. Fasáda byla dokončena až v polovině 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 05/2014

Legenda praví, že Santa Croce založil sám svatý František. Ve skutečnosti byla stavba baziliky zahájena Arnolfem di Cambiem roku 1294 v místě staršího františkánského kostela z roku 1222. Za krátkou dobu byla postavena příčná loď a chór. Celá stavba byla dostavěna do roku 1385. V letech 1434 až 1435 byla zhotovena kazatelna, která se v hlavní lodi nachází dodnes. Roku 1842 nahradila nová novogotická zvonice tu dřívější, kterou roku 1512 zničil blesk. V 50. letech 19. století byla židovským architektem Niccolem Matasmojetem dokončena také fasáda. V roce 1966 zaplavila řeka Arno část Florencie a také Santa Croce, kde voda znečištěná topnými oleji napáchala velké škody.
Luděk Vláčil - en.wikipedia.org, 21.5. 2015

  popis

  Bazilika di Santa Croce (bazilika svatého Kříže) je hlavním františkánským kostelem v italské Florencii a menší bazilika římskokatolické církve. Nachází se na náměstí Piazza di Santa Croce a má půdorys kříže (symbol svatého Františka), její délka je 115 metrů a šířka 38 metrů. Strop trojlodi nemá klenbu, ale tvoří jej trámy nesoucí konstrukci střechy a podél jejích stěn je mnoho náhrobků a 16 kaplí.

  Luděk Vláčil - en.wikipedia.org, 21.5. 2015


  Vložit do oblíbených
  Itálie, Toskánsko,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 12206
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12206
  Uveřejněno: 22.5.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama