Stavba gotické katedrály začala r. 1296 na místě staršího kostela Santa Reparata a dokončena byla r. 1367. V letech 1420-1434 byla přistavěna renesanční cihlová kopule, která je třetí největší na světě a je považována za architektonický zázrak. V letech 1871-1887 bylo přistavěno novogotické průčelí.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2014
Monumentální katedrála Santa Maria del Fiore je jedním z největších chrámů na světě a pojme až 25 tisíc věřících. Nachází se na náměstí Piazza del Duomo v samém centru Florencie. Je postavena v gotickém slohu s renesanční kopulí o rozpětí 41,97 metrů a novogotickým průčelím. Stavba je 153 metrů dlouhá, 38 metrů široká, 90 metrů vysoká a je celá obložena třemi druhy mramoru - bílým z Carrary, zeleným z Prata a růžovým z Maremma.
6.5. 2015
historie

Santa Maria del Fiore stojí v místě původního kostela Santa Reparata založeného na přelomu 4. a 5. století, který byl později zničen a někdy během 7.–9. století znovu postaven. Výstavbu katedrály si objednala Florentská republika. Práce byly zahájeny 8. září 1296 podle návrhů architekta Arnolfa di Cambio. Nejprve bylo zbouráno průčelí starého kostela a nová stavba postupně obklopila původní budovu. Cambio však zemřel již roku 1302 a stavba musela být přerušena. Poté byla dostavba svěřena architektovi Giottovi di Bondone. Ten však navrhl jen vedle stojící zvonici, která dnes nese jeho jméno. V roce 1357 ve výstavbě katedrály pokračoval toskánský architekt Francesca Talentino, který výrazně změnil původní Cambiovy plány. Jeho dílem jsou křížové žebrové klenby v lodích a také dostal nápad nad křížením vytvořit obrovskou kopuli, která je široká jako všechny tři lodě. V roce 1413 byl připraven tambur kupole a začla se řešit jeho realizace.…  číst dále

Luděk Vláčil - cs.wikipedia.org, 5.5. 2015

Základní informace místa
ID místa: 12149
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama