Chrám v Garni je antická stavba v iónském stylu. Jediná stojící antická budova se sloupořadím na území Arménie. Postaveno pravděpodobně r. 77 našeho letopočtu. Budova se zřítila v r. 1679 následkem zemětřesení. V letech 1966-1976 byl chrám obnoven.
Hlavní obrázek místa
Antický chrám v arménském Garni
© Pavel Vítek 07/2008
Zřícenina a pozůstatky antického chrámu najdeme u vesnice Garni v arménské provincii Kotayk. Leží asi 28 km východně od arménského hlavního města Jerevanu. Chrám stojí na vyvýšenině nad řekou Azat.
Pavel Vítek, 25.6. 2021
popis

Chrám má na šířku asi pět metrů, na délku deset. Výška ke stropu je asi pět nebo šest metrů. Helénský chrám je obklopen sloupořadím, jak bylo u antických staveb obvyklé, a nemá žádná vrata ani dveře. Možná proto si z chrámu arménský král udělal svou letní rezidenci. Chrám Garni byl v roce 2000 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.advantour.com/armenia/garni.htm, 25.6. 2021

historie

Chrám v Garni je antická stavba v iónském stylu v arménské vesnici Garni. Jde o jedinou stojící antickou budovu se sloupořadím na území Arménie i bývalého Sovětského svazu. Pravděpodobně ji roku 77 našeho letopočtu vybudoval král Tridates I. jako chrám slunečního boha Mihira. Jiná hypotéza má za to, že šlo o hrobku, a proto unikla ničení pohanských chrámů po pokřesťanštění Arménie. Budova se zřítila 4. června 1679 následkem zemětřesení. Chrám stojí na vysokém skalním výběžku a ze tří stran ho chrání vysoké útesy, ze čtvrté potom mohutná stěna z kamenných bloků. Chrám vyniká jónskými sloupy a monumentálním schodištěm. Vedle chrámu stojí ještě ruiny římských lázní a zříceniny kostela ze 7. století, v nichž najdeme i kámen s rytinou draka, který ukazoval, kde se nachází voda. Garni je dnes centrem arménského novopohanského hnutí. V letech 1966-1976 byl chrám obnoven díky specialistům a místním obyvatelům,…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.advantour.com/armenia/garni.htm, 25.6. 2021

Komentáře

Arménie,

Místa v okolí

 klášter Geghard
Základní informace místa
ID místa: 15753
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama