Chrám v Garni je antická stavba v iónském stylu. Jediná stojící antická budova se sloupořadím na území Arménie. Postaveno pravděpodobně r. 77 našeho letopočtu. Budova se zřítila v r. 1679 následkem zemětřesení. V letech 1966-1976 byl chrám obnoven.
Hlavní obrázek místa
Antický chrám v arménském Garni
© Pavel Vítek 07/2008
Zřícenina a pozůstatky antického chrámu najdeme u vesnice Garni v arménské provincii Kotayk. Leží asi 28 km východně od arménského hlavního města Jerevanu. Chrám stojí na vyvýšenině nad řekou Azat.
Pavel Vítek, 25.6. 2021
popis

Chrám má na šířku asi pět metrů, na délku deset. Výška ke stropu je asi pět nebo šest metrů. Helénský chrám je obklopen sloupořadím, jak bylo u antických staveb obvyklé, a nemá žádná vrata ani dveře. Možná proto si z chrámu arménský král udělal svou letní rezidenci. Chrám Garni byl v roce 2000 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.advantour.com/armenia/garni.htm, 25.6. 2021

historie

Chrám v Garni je antická stavba v iónském stylu v arménské vesnici Garni. Jde o jedinou stojící antickou budovu se sloupořadím na území Arménie i bývalého Sovětského svazu. Pravděpodobně ji roku 77 našeho letopočtu vybudoval král Tridates I. jako chrám slunečního boha Mihira. Jiná hypotéza má za to, že šlo o hrobku, a proto unikla ničení pohanských chrámů po pokřesťanštění Arménie. Budova se zřítila 4. června 1679 následkem zemětřesení. Chrám stojí na vysokém skalním výběžku a ze tří stran ho chrání vysoké útesy, ze čtvrté potom mohutná stěna z kamenných bloků. Chrám vyniká jónskými sloupy a monumentálním schodištěm. Vedle chrámu stojí ještě ruiny římských lázní a zříceniny kostela ze 7. století, v nichž najdeme i kámen s rytinou draka, který ukazoval, kde se nachází voda. Garni je dnes centrem arménského novopohanského hnutí. V letech 1966-1976 byl chrám obnoven díky specialistům a místním obyvatelům,…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.advantour.com/armenia/garni.htm, 25.6. 2021

Arménie,

Místa v okolí

 klášter Geghard
Základní informace místa
ID místa: 15753
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama