Baptisterium je jednou z nejstarších církevních staveb ve městě. Přesné datum není známo. Soudí se, že její základy pochází z pozdně římského období, 4. – 5. stol. Její dnešní podoba pochází z 11. – 12. stol. R. 1128 obložena bílým a zeleným mramorem. Vnitřní průměr kopule 41,5 metrů.
Hlavní obrázek místa
Baptisterium v italské Florencii
© Pavel Vítek 05/2001
Florencie, italsky Firenze, je metropole italského Toskánska, ležící na řece Arno. Najdeme ji 280 km severozápadně od Říma, 95 km východně od Livorna, které leží na pobřeží Ligurského moře a 160 km západně od Rimini na pobřeží Jaderského moře. Okolo Florencie vede dálnice A1 vedoucí ze severu Itálie do Říma a Neapole. Baptisterium najdeme vedle katedrály Santa Maria del Fiore, na její západní straně.
Pavel Vítek, 26.5. 2020
popis

Baptisterium sv. Jana Křtitele, San Giovanni, je známé zejména díky svým třem bronzovým dveřím (bránám), které mnozí označují za vrchol toskánského umění. Jižní brána byla vyrobena okolo roku 1330 Andreem Pisanem a zachycuje výjevy ze života sv. Jana Křtitele. Severní brána z roku 1424, která je dílem sochaře Lorenza Ghibertiho zase vyobrazuje náměty z Nového zákona. Třetí brána, jejímž autorem je opět Lorenzo Ghiberti, se nazývá Paradiso, tedy Rajská brána. Sochař na vyobrazování výjevů ze Starého zákona pracoval od roku 1425 do roku 1452. Reliéfy, které je možné na Rajské bráně v současnosti vidět, jsou jen kopiemi těch originálních, které byly uloženy v Muzeu dómu. Kopule má vnitřní průměr 41,5 metrů a byla postavena technikou, kterou používali starořímští stavitelé. Kopule byla postavena jako celek a byla dokončena v roce 1436. Externí výzdobě dominuje obložení z barevného mramoru, což je typické pro toskánské stavby románského stylu.…  číst dále

Pavel Vítek, 26.5. 2020

historie

Baptisterium San Giovanni, křestní kaple, zasvěcená patronu Florencie, sv. Janu Křtiteli, je jednou z nejstarších církevních staveb v tomto italském městě a tradičním křestním místem jeho obyvatel. Slouží tak věřícím po více než tisíc let. Nově narozené děti se zde zapisovaly do matriky na Bílou sobotu, nebo svatodušní sobotu a byly zvány ke křtu. Pokřtěn zde byl dokonce i jeden z nejslavnějších obyvatel Florencie, básník Dante Alighieri. Přesné datum vzniku této stavby není známo. Soudí se, že její základy byly položeny ještě v pozdně římském období, ve 4. – 5. století. Její dnešní podoba, osmiboká centrální stavba v románském toskánském stylu, pochází z 11. – 12. století. Roku 1128 byla křtitelnice zakryta stanovou střechou a současně obložena bílým a zeleným mramorem. V letech 1059 - 1128 sloužilo Baptisterium San Giovanni jako florentský biskupský dóm.

26.5. 2020

Komentáře

Itálie, Toskánsko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 14912
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama