Fortezza da Basso

Fortezza di San Giovanni Battista, Firenze/Florencie
Pevnost Fortezza da Basso, mistrovské dílo vojenské renesanční architektury, se nachází v historickém centru toskánské metropole Florencie. Její stavba byla zahájena 15. července 1534 a trvala tři roky. Až do r. 1967 pevnost využívala italská armáda, nyní je v jejím areálu výstaviště Firenze Fiera.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2014
Pevnost Fortezza da Basso je jednou z pevností vybudovaných v italské Florencii (italsky Firenze). Nachází se v historickém centru, nevytváří žádnou dominantu a je ukryta mezi městskou zástavbou. Hlavní vchod do pevnosti, která dnes slouží jako výstaviště, vede z hlavní ulice Viale Filippo Strozzi.
Luděk Vláčil, 3.4. 2015
historie

Renesanční pevnost Fortezza da Basso vybudovali architekti Antonio da Sangallo mladší, vlastním jménem Antonio Cordiani, a Pier Francesco da Viterbo. Příkaz ke stavbě dal Alessandro de Medici. Nejmocnějším mužem ve městě byl v té době jeho strýc Giulio di Giuliano de' Medici, který se později stal papežem jako Klement VII. Stavba pevnosti byla zahájena dne 15. července 1534, kdy byl položen základní kámen, a byla dokončena během tří let. Tato velká pětiúhelníková stavba měla sloužit jako útočiště vládce města v případě vzpoury. Měla také poskytovat ubytování velké vojenské posádce a působit preventivně proti napadení. Tento úkol se podařilo splnit, protože pevnost v celé své historii nikdy napadena nebyla a žádné z jejích děl nikdy nevystřelilo. V roce 1775 popsal pevnost Fortezza da Basso markýz de Sade během své cesty do Itálie. V letech 1865–1870, kdy byla Florencie hlavním italským městem, byla část pevnosti zbořena a zasypán…  číst dále

Luděk Vláčil, 3.4. 2015

Půdorys místa

Současný areál pevnosti se dvěma moderními výstavními halami.
© zdroj:http://www.buytourismonline.com
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Itálie, Toskánsko,

Místa v okolí

 Loggia dei Lanzi
 baptisterium
 Casa di Dante
 socha Davida
 Palazzo Vecchio
 Ponte Vecchio
Základní informace místa
ID místa: 12097
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama