Basilica di Santa Croce

Bazilika sv. Kříže, Firenze/Florencie
Bazilika se nachází v čele náměstí Piazza di Santa Croce ve Florencii. Stavba byla zahájena Arnolfem di Cambiem r. 1294 v místě staršího kostela z r. 1222 a dostavěna byla r. 1385. Fasáda byla dokončena až v polovině 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 05/2014
Bazilika di Santa Croce (bazilika svatého Kříže) je hlavním františkánským kostelem v italské Florencii a menší bazilika římskokatolické církve. Nachází se na náměstí Piazza di Santa Croce a má půdorys kříže (symbol svatého Františka), její délka je 115 metrů a šířka 38 metrů. Strop trojlodi nemá klenbu, ale tvoří jej trámy nesoucí konstrukci střechy a podél jejích stěn je mnoho náhrobků a 16 kaplí. V bazilice je pochováno také mnoho významných osobností pocházejících převážně z Florencie, například Michelangelo, Galileo Galilei, Niccolò Macchiavelli, Lorenzo Bartolini nebo Gioacchino Rossini. Na rohu před bazilikou stojí socha jednoho z nejvýznamnějších italských básníků Dante Alighieriho od Enrika Pazziho z roku 1865. Socha byla odhalena na závěr oslav výročí narození velkého básníka. Odhalení se zúčastnil i král Viktor Emanuel II. Původně stála uprostřed náměstí, ale v roce 1968 byla přestěhována blíže k bazilice.
Luděk Vláčil - en.wikipedia.org, 21.5. 2015
historie

Legenda praví, že Santa Croce založil sám svatý František. Ve skutečnosti byla stavba baziliky zahájena Arnolfem di Cambiem roku 1294 v místě staršího františkánského kostela z roku 1222. Za krátkou dobu byla postavena příčná loď a chór. Celá stavba byla dostavěna do roku 1385. V letech 1434 až 1435 byla zhotovena kazatelna, která se v hlavní lodi nachází dodnes. Roku 1842 nahradila nová novogotická zvonice tu dřívější, kterou roku 1512 zničil blesk. V 50. letech 19. století byla židovským architektem Niccolem Matasmojetem dokončena také fasáda. V roce 1966 zaplavila řeka Arno část Florencie a také Santa Croce, kde voda znečištěná topnými oleji napáchala velké škody.

Luděk Vláčil - en.wikipedia.org, 21.5. 2015

Itálie, Toskánsko,

Místa v okolí

 socha Davida
 Palazzo Vecchio
 Casa di Dante
 Loggia dei Lanzi
 baptisterium
 Ponte Vecchio
 Fortezza da Basso
Základní informace místa
ID místa: 12206
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama