Stavba začala kolem r. 1246 na místě staršího kostela. V r. 1360 dostavěna zvonice a sakristie.V r. 1420 vysvěcen papežem Martinem V. Fasáda dokončena v letech 1456-1470. V l. 1565-1571 upraven a v l. 1575-1577 zbudována kaple Gaddi. Naposled upraven v l. 1858-1860. Od r. 1919 bazilikou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2014
Bazilika Santa Maria Novella se nachází v těsné blízkosti hlavního nádraží ve Florencii v Itálii a je hlavním chrámem dominikánského řádu ve městě. V přiléhajícím ambitu kostela a kapitulní síni se nachází množství uměleckých děl, sepulkrálních památek a fresek gotických a raně renesančních umělců. Průčelí s vchodem do baziliky se nachází na náměstí Santa Maria Novella. Od roku 2001 je vstup do baziliky zpoplatněn.
Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org , https://it.wikipedia.org, 16.11. 2015
popis

Goticko-renesanční bazilika svaté Panny Marie byla navržena do tvaru latinského kříže. Prostorný interiér tvoří 100 metrů dlouhá hlavní loď, krátký příčný transept a dvě boční lodě s okny z barevného skla. Uvnitř je množství korintských sloupů. Autorem kazatelny, z níž byla zahájena kampaň proti výrokům Galilea, byl Filippo Brunelleschi a jeho adoptivní syn. K bazilice přiléhá areál kláštera. Vlys pod pedimentem na průčelí nese nápis zmiňující patrona stavby a místního obchodníka Giovanniho di Paolo Rucellaie. IOHAN(N)ES ORICELLARIUS PAU(LI) F(ILIUS) AN(NO) SAL(UTIS) MCCCCLXX (Giovanni Rucellai syn Paolův v požehnaném roce 1470).

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org, 17.11. 2015

historie

V roce 1221 získali dominikáni areál malého kostela. Představitelé řádu se rozhodli postavit nový kostel, který získal přízvisko Novella (česky nový), protože stojí na místě starší modlitebny Panny Marie z Vigne z 9. století. Nový chrám navrhli dominikánští mniši Fra Sisto Fiorentino a Fra Ristoro da Campi. Výstavba byla zahájena někdy kolem roku 1246. V roce 1360 byla pod dohledem mnicha Iacopo Talentiho dostavěna zvonice a sakristie, čímž byl chrám z velké části dokončen. V roce 1420 došlo k vysvěcení papežem Martinem V. Fasáda chrámu byla dokončena v letech 1456-1470, kdy vznikala horní část průčelí kostela vykládaná černým a bílým mramorem, jehož autorem byl architekt Leon Battista Alberti. V letech 1565-1571 kostel upravil Giorgio Vasari a v letech 1575-1577 Giovanni Antonio Dosio zbudoval kapli Gaddi. Další úpravy proběhly v letech 1858-1860 podle návrhu architekta Enrica Romoli. V roce 1919 byl kostel Santa…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org , https://it.wikipedia.org, 17.11. 2015

Půdorys místa


© zdroj: http://nicolasiddiarte.blogspot.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Itálie, Toskánsko,

Místa v okolí

 Loggia dei Lanzi
 baptisterium
 Casa di Dante
 socha Davida
 Palazzo Vecchio
 Ponte Vecchio
 Fortezza da Basso
Základní informace místa
ID místa: 12583
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama