úterý, 1. prosinec 2020. Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Renesanční kaštěl (zámek) nechali kolem r. 1610 vybudovat Ujfalušiové (Ujfalussyovci). V 30. letech 19. století byl empírově upraven. Později sloužil jako byty. V současnosti je v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Zámek od hlavní sílnice
© Luděk Vláčil 07/2017
Slovenská obec Diviacka Nová Ves (maďarsky Divékújfalu) ležící v Trenčínském kraji v okrese Prievidza se skládá z dvou částí Diviacka Nová Ves a Vrbany, které od sebe odděluje vodní tok Nitrica. Nejvýraznější dominantou obce je kostel Sv. Trojice. V jeho těsné blízkosti stojí goticko-renesanční kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) a značně pozměněný pozdně renesanční kaštěl. Třetí, původně také renesanční, kaštěl stojí ve středu dnešní obce, za supermarketem. Stejně jako první dva zmiňované ani tento zámek není veřejnosti přístupný a lze si jej prohlédnout pouze zvenčí. Z původní zahrady, jenž jej obklopovala, se dochovala jen část.
Luděk Vláčil, 9.11. 2017

  historie

  Ves, kdysi zvanou maďarsky Ujfalu (Nová Ves), vlastnili členové dnes již vymřelého rodu Diviackých (slovensky Diviackovcov, Divékyovcov). Některé zdroje uvádějí že Diviacští svůj název převzali od Diviacké Nové Vsi, pokud ano, můžeme je tedy nazývat také "Novoveskovci (Novovesští)", což v překladu z maďarštiny znamená i název rodu Ujfalussy (je dost možné, že se nejednalo o nový rod s Divackými

  Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šport, Bratislava 1990, http://slachta.kosztolanyi.com, http://www.diviackanovaves.sk, a další, 17.7. 2017

  popis

  Kaštěl je bloková dvoupodlažní stavba s vystupujícím rizalitem zakončeným trojúhelníkovým tympanonem, v patře členěným kanelovými pilastry. Empírovou fasádu člení pilastry a na přízemí rustika. Budova je kryta sedlovou střechou. Místnosti v přízemí jsou zaklenuty renesančními valenými klenbami s hřebínkovými lunetami. Zámek obklopoval park, z něhož se část zachovala dodnes. Jižně stojící objekt byl

  Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šport, Bratislava 1990,a další, 29.4. 2018

  Půdorys místa

  výřez areálu, Zámek (nahoře) a pravděpodobně hospodářská budova (dole).
  © https://mapy.cz/letecka
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Trenčiansky,  Prievidza  ( PD ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 13549
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=13549
  Uveřejněno: 1.5.2018
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama