Gotický hrad v nížinné poloze chráněný původně obvodovou hradbou a příkopy. Mohutný podsklepený donjon se čtyřmi patry, s původními stropními trámy, ve druhém patře dobře zachované fresky ze 14. století. Nejzachovalejší stavba tohoto typu v Polsku.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na severovýchodní nároží přes zbytek vodního příkopu
© iV 5. 5. 2007
Hrad Siedlęcin leží na dolním okraji stejnojmenné obce cca 4 km od Jeleniej Góry, hned vedle usedlosti z 18. století. Leží při cestě do Lwówku v dolině řeky Bóbr. Mohutná hranolová stavba je nejzachovalejší stavbou tohoto typu v Polsku.
Ivka, 4.9. 2007

  historie

  Podle dendrochronologických rozborů stropních trámů byl hrad, dnes přezdívaný „rytířská věž“, vybudován krátce po roce 1314. Bylo to jedno z hlavních sídel knížete Henryka I. Javorského. První zmínka o něm pochází z roku 1368, kdy jej vdova po Bolku II. prodává rytíři a svídnickému dvořanínovi Jenchinu von Redern. Později se v jeho vlastnictví vystřídali Schellendorfové, Wesinové, Zedlitzové,

  Ivka, 4.9. 2007

  popis

  Jedinou dochovanou stavbou hradu je hranolový zděný donjon o rozměrech 15 x 20,2 metru, 22 metrů vysoký, v přízemí je síla zdi 2,8 metru. Věž má šest podlaží a je zakončena valbovou střechou. Patu věže těsně obíhala až 4 metry vysoká hradba, která byla snesena v roce 1840. K opevnění patřil také částečně zachovaný zavodněný příkop. Nad dvoudílným sklepem se nacházejí plochostropá podlaží, jejichž

  Ivka, 4.9. 2007

  Půdorys místa

  Celkový půdorys i s barokní usedlostí na jihu
  © Eugeniusz Rachwalski
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, dolnośląskie,

  Místa v okolí

   Rybnica
   Czarne
   Stara Kamienica
   Wleński Gródek
   Chojnik
   vodopád Podgórna
   Sokolec
   Karpniki
   evangelický kostel
   Sędziszowa Górna
  Základní informace místa
  ID místa: 5612
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 8.9.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama