Románský knížecí hrad s nejstarším dochovaným kamenným palácem ve Slezsku postavený zač. 13. stol. asi Henrykem I. Bradatým. Goticky přestavěný pukrabím českého krále Tymonem von Colditz v l. 1377–91, později sídlo von Zedlitzů. Zbořen v r. 1646.
Hlavní obrázek místa
Bergfrit s vyhlídkou
© iV 4. 5. 2007
Wleński Gródek najdeme západně od města Wleń na bazaltové hoře nad levým břehem řeky Bóbr. Přístupová cesta vede od silnice z Wleńu do Pławna kolem barokně přestavěného zámku, který v roce 1653 postavil Adam von Kaulhaus a který nahradil již nevyhovující hrad. Zámek byl pak barokně přestavěn v 18. století. Jde o jednopatrovou budovu s portálem a balkonem.
Ivka, 22.7. 2007
popis

Dispozice knížecího hradu byly trojdílné. Na vrcholku kopce je rozměrné jádro, na severu přiléhá malé předhradí, ještě níže na sever je pak předhradí velké. Další hrazená plocha snad přiléhala k jádru i na jihovýchodě, kudy také zřejmě vedla přístupová cesta. Podle provedených výzkumů byl už od 10. století osídlen prostor jihozápadně od hradu. Samotný kamenný hrad byl postaven na nejvyšším místě, který byl nejprve výškově sjednocen násypem. Zde pak byly vybudovány románské stavby. Na jižním výběžku stála šestiboká věž, částečně vystupující před hmotu hradby, o straně 6,7 metru s pískovcem armovanými nárožími. Severně od ní stála orientovaná kaple a obdélný palác z kvádříkového zdiva – jde o nejstarší dochovaný kamenný palác ve Slezsku o kosodélném půdorysu 7,5x10,5 metru s 1,1–1,8 silnými zdmi. Jeho západní stěna stojí na oblouku nad dvěma skalními výchozy. Vstup do plochostropého přízemí z nádvoří je ve východní stěně. Přízemí bylo…  číst dále

Ivka, 29.7. 2007

historie

Už v roce 1155 je v papežské listině zmíněno kastelánské hradisko "castrum Valan". Stavba wleńského kamenného hradu je připisována Henryku I. Bradatému počátkem 13. století (nebo už jeho předchůdcům). K roku 1224 je písemně doložena existence hradní kaple. Výslovně je wleńská kastelánie uváděna v roce 1245. Piastowská knížata používala hrad jako vězení pro své politické odpůrce. Také tento hrad po jejich vymření získal český král, který jej pak propůjčoval jako léno místní šlechtě. V letech 1377–91 provedl významnou přestavbu (podle dochovaných účtů) purkrabí Tymon von Colditz. Pozdně gotickou přestavbu provedli von Zedlitzové v roce 1465. Renesanční přestavbu v letech 1567–1574 provedl pro Sebastiana von Zedlitz-Neukirch stavitel Jerzy Włoch. V roce 1642 byl hrad opraven z iniciativy Christopha von Redern. Za třicetileté války byl v letech 1645 a 1646 dobýván. Nakonec byl císařským maršálkem Raimundem de Montecuccoli vyhozen do…  číst dále

Ivka, 29.7. 2007

Půdorys místa

Výřez z půdorysu s jádrem hradu, 1 - raně středověké pozůstatky; 2 - zdivo před polovinou 13. století; 3 - zdivo z 13.–14. století; 4 - zdivo z konce 14. století
© J. Piekalski, I. Wysocka (in: Małgorzata Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Oficyna wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Siedlęcin
 Płakowice
 Rybnica
 Stara Kamienica
 Rakowice Wielkie
 Radłówka
 Rakowice Wielkie
 Podskale
Základní informace místa
ID místa: 5503
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama