Románský jednolodní kostel ze 2. čtvrtiny 13. století, s hranolovou věží ze 16. století, stojící v severní části obce. Zachoval se původní románský ústupkový portál, oltář a křtitelnice. Nástěnné středověké malby. Nevyužíván církví, vyhlídka z věže.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu
© iV 5. 5. 2007
Asi dvacet kilometrů na severovýchod od Jeleniej Góry leží na říčce Kaczawě (Katzbach) městečko Świerzawa. Kostel sv. Jana Křtitele a sv. Kateřiny stojí před bývalou dolní (severní) branou, kousek od železničního přejezdu. Kostel není církví využívaný a prohlídka je možná (na vratech jsou kontakty), je možné také vystoupat na věž s vyhlídkou.
Ivka, 5.9. 2007
popis

Kostel je jednolodní plochostropá stavba s kvadratickým presbytářem a půlkruhovou apsidou. Vysoká hranolová věž byla přistavěna v 16. století, také současný hlavní portál je až ze 16. století. Uvnitř kostela je dřevěný trámový strop, pocházející z 19. století, stejně tak tribuna pochází z doby poslední přestavby. V západní partii kostela ale zřejmě stávala dvouúrovňová dřevěná empora – svědčí o tom hlavně zachované kapsy po trámech tribuny i schodiště, které na ni vedlo. Podle těchto kapes byl výškový rozdíl mezi jednotlivými patry empory 2,5 metru. Uprostřed apsidy stojí původní kamenný otlář (zřejmě stojí i na svém původním místě). Půlkruhová okna apsidy mají na ostěních bohaté rostlinné motivy, původní okna ale zřejmě byla bez výzdoby. Soudí se tak podle rozdílné barevnosti okolí oken, vzniklé při kamenických pracech, které spadají do období vzniku nového západního portálu. Původní ústupkový portál z doby výstavby má kruhový uzávěr,…  číst dále

Ivka, 5.9. 2007

historie

Městská práva udělil obci v roce 1295 javorský kníže Bolek I. V letech 1321–1543 patřilo do majetku von Zedlitzů. Městečko v historii prodělalo několik požárů, které smazaly historický ráz města. Na náměstí je gotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, upravený do novogotické podoby na počátku 20. století. Kostel sv. Jana Křtitele a sv. Kateřiny byl postaven před polovinou 13. století na místě staršího kostela, který je zmiňován již v roce 1159. V roce 1482 vyhořel. Přestavby proběhly v 16. a 19. století.

Ivka, 5.9. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zygmunt Świechowski: Architektura romańska w Polsce, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Sędziszowa Górna
 Lipa Górna
 Rokitnica
 Niesytno
 Siedlęcin
Základní informace místa
ID místa: 5642
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama