Malebný dřevěný kostel byl postaven okolo roku 1500. Prošel několika rekonstrukcemi. Od roku 2003 patří mezi památky UNESCO.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005
Otevřeno na vyžádání – klíč je u kostelníka hned vedle kostela.
Zany, 4.6. 2005
popis

Kostel je jednolodní orientovaná stavba srubové konstrukce z jedlového dřeva. Nad vchodem stojí vysoká věž s šikmými stěnami a osmibokou střechou. Obdélná loď je zakončena trojbokým presbytářem se sakristií od severu. Chór je vynesen na profilovaných sloupech, na jednom z nich vyryt letopočet 1641. Menší chóry jsou i v kapli a sakristii. Střecha je sedlová s jedním hřebenem. Interiéry jsou zdobeny malbami z různých období, na stropě jsou ornamentální pozdně gotické malby z poč. 16. století, stěny lodi, presbytáře a kaple zdobí barokní figurální motivy z let 1641–50, v sakristii ornamentální malby z roku 1670. Hlavní oltář je manýristický z poč. 17. století se sochou Madony z 15. století. Ze 17. století jsou také vyřezávané lavice, zpovědnice a kazatelna. V kapli je barokní oltář z konce 17. století, boční oltář je neogotický z roku 1866. Kamenná křtitelnice je pozdně gotická z roku 1522…  číst dále

Zany, 4.6. 2005

historie

Kostel sv. Michaela Archanděla je druhým nejstarším dochovaným dřevěným kostelem Malopolska. Postaven byl někdy kolem roku 1500 jako náhrada staršího kostela z 15. století. Významnější rekonstrukce proběhla v letech 1641–50, kdy byla přistavěna předsíň a kaple Andělů strážných, přestavěn chór, zvětšena okna a obnoveny malby. V letech 1704 a 1771 vyhořel, škody však zřejmě byly malé. Další úpravy následovaly v letech 1890, 1953–6 a 1967. Od roku 2003 je spolu s pěti dalšími dřevěnými kostely na seznamu památek UNESCO.

Zany, 4.6. 2005

Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 radnice
 kostel Božího těla
 kostel sv. Doroty
 Szymbark
Kontaktní informace
Parafia pw. św. Michała Archanioła
Binarowa 409, 38-250 Biecz
Tel: +48 13 4476396
Základní informace místa
ID místa: 539
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama