Goticko-renesanční farní kostel postavený z kamene a cihel. Vnitřní vybavení je gotické až barokní.
Hlavní obrázek místa
vstupní (západní) průčelí kostela
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005
kostel Božího Těla je přístupný vždy půl hodiny před začátkem mší, které začínají: ve všední dny 6:30, 7:00, 17:00/18:00 v neděli a ve svátek v 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 16:00
http://www.fara.biecz.pl/paraf.html, 8.8. 2005
turistické

Kostel stojí na západním okraji starého města, v jeho okolí jsou dochovány četné zbytky hradeb a bašt městského opevnění, včetně mohutné opevněné zvonice.

Zany, 7.12. 2005

historie

Kameno-cihelný farní kostel Božího Těla byl postaven v místě staršího předchůdce ze 14. století. Kolem poloviny 15. století zahájili stavbu protáhlým úzkým presbyteriem, stavba dále pokračovala trojlodím dokončeným na přelomu 15. a 16. století, mezi jehož boční pilíře byly následně ještě na počátku 16. století vestavěny dvě řady bočních kapli. Trojlodí je zaklenuto síťovou žebrovou klenbou svedenou do dvou řad osmibokých kamenných sloupů s již renesančními sokly, v presbyteriu klenba přechází do složitějších obrazců. Vnitřní zařízení je směsí gotických, renesančních a barokních prvků. Z gotických zmiňme například bronzovou křtitelnici z r. 1480, byzantský obraz Matky Boží na bočním oltáři či gotickou skříňku v sakristii datovaná rokem 1497. K renesančním chloubám kostela patří polychromované lavice, četné náhrobní kameny. Výstavný pozdně renesanční oltář zdobí obrazy Snímání z kříže či Korunování Panny Marie. Oltáře v bočních…  číst dále

Zany, 7.12. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela, křížkovaně zdivo 15. století, šrafovaně zdivo 16. století
© Bogusław Krasnowolski: Leksykon zabytków architektury Małopolski, Arkady, Warszawa 2012
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Doroty
 Szymbark
Kontaktní informace
Parafia Bożego ciała
Biecz
http://www.fara.biecz.pl
Wladyslaw.Kret@biecz.pl
Základní informace místa
ID místa: 409
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama