hrad Hanselburg

Lostorff, Hausberg, Johannesburg, Fallbach
Historie středověkého hradu není prokazatelně známa. Lze jej snad spojit s fortifikací ze 14. stol. vzpomínanou prvně r. 1416. Kolem r. 1800 byla na místě hradního jádra postavena umělá romantická zřícenina.
Hlavní obrázek místa
Hanselburg
© Luděk Vláčil 05/2019

Graficke pismenko Ves Loosdorf je místní částí obce Fallbach nacházející se v dolnorakouském Weinviertelu (vinné čtvrti) v okrese Mistelbach. Nejvýznamnější památkou vsi je zámecký areál s parkem a kostelem Nejsvětější Trojice stavebně propojeným s čtyřkřídlou budovou zámku. Umělá zřícenina hradu zvaná Hanselburg se nachází na 320 m vysokém zalesněném kopci nad vsí Loosdorf asi 1 km jihovýchodně od zámku severně od silnice do Frättingsdorfu. Dnes na lokalitu vedou dvě cesty, jedna od zmíněné silnice (cca 300 m) a druhá z východní části Loosdorfu (cca 1 km). Prostor fortifikace je volně přístupný. Vstup do zříceniny zakazuje cedule upozorňující na nebezpečný pád zdiva. Kdo ale neumí německy, tak se o zákazu nedoví. Na vrcholu hradního vrchu je posezení s ohništěm.
Luděk Vláčil, 27.11. 2019

  historie

  Loosdorf vznikl pravděpodobně v době bavorské kolonizace Weinviertelu v polovině 11. století. Ves se prvně uvádí v roce 1150. Prvními majiteli byli Machländerové, kterým později kníže majetek zabavil. V roce 1380 je panství ve vlastnictví rodu von Fallbach, který vystřídal rod von Streubesitz, jenž měl majetek propůjčený lénem. Roku 1394 získává zboží Jan Schenk von Ried a od roku 1411 je v majetku Jorga a Jana Schenka von Seebarn. V roce 1416

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.apsida.cz, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at a další, 25.11. 2019

  popis

  Jádro hradu tvoří plošina o velikosti 26 x 50 m. Z východní strany byl hrad chráněn třemi příkopy. Třetí, nejmohutnější příkop dosahující hloubky 5-7 m chránil hradní kopec z nejpřístupnější strany. Vstup se předpokládá v jihozápadní části fortifikace. Průměr vnějšího opevnění je asi 150 m. Uprostřed hradního jádra jsou ruiny umělé zříceniny tzv. „Hanselburgu“ nebo „Johannesburgu“. Ruiny byly vytvořeny v duchu vznikajícího historismu. Vnější

  Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at a další, 27.11. 2019


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Rakousko, Dolní Rakousko,
  OOO