hrad Dobrá Voda

Dobrovodský hrad
Zřícenina hradu, prvně zmiň. r. 1316, kdy zde byl kastelánem župana Mikuláše jistý Štěpán. Hrad byl v l. 1316-21 Matúše Čáka Trenčanského, poté v majetku krále. R. 1394 darován Ctiborovi ze Stibořic, v l. 1436-1567 Országhů - rozšířen, opevněn. R. 1703 poškozen povstalci (opraven). Vyhořel r. 1762.
Hlavní obrázek místa
Dobrá Voda
© Radoslav Malovec, 10/2013

Graficke pismenko Zřícenina hradu Dobrá Voda stojí na protáhlé výšině (320 m n. m.) na okraji Malých Karpat nad kotlinou se stejnojmennou vsí. Prvně se zmiňuje jako Ioku (Joku - Dobrý kámen) roku 1316, kdy zde působil jako kastelán temešského župana Mikuláše jistý Štěpán. Hrad byl postaven zřejmě někdy mezi lety 1294 - 1316. Dle maďarského historika E. Fügediho hrad založil Aba Velký z hlohovecké větve rodu Abovců. Hrad byl součástí dominia Matúše Čáka Trenčanského, který ho obléhal a získal roku 1316. Po jeho smrti r. 1321 se stal hrad královským majetkem; roku 1363 se na hradě uvádí královský kastelán. Roku 1394 hrad od krále Zikmunda dostal za věrné služby Ctibor ze Stibořic. V čase ...
E.H. podle M. Plaček a M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri r. 2007; kol. autorů: Súpis pamiatok na Slovensku 1., Obzor Bratislava 1967; http://www.slovenskehrady.sk; http://www.ozrenova.eu, 28.11. 2013

  popis

  Jádro zříceniny hradu tvoří torzo paláce, sevřené mezi pozůstatky dvou věží, z nichž starší je zřejmě východní věž, resp. její spodní část, která nemá nároží armovaná kvádry. Vrchol hradního kopce byl zřejmě do poloviny 14. století ohrazen mohutnou zdí včetně dlouhého skalnatého nosu na východě, kde, podle polygonálního ukončení, mohla být kaple, nebo odtud byla kontrolována cesta vedoucí těsně pod hradem. Nad cestou v severní hradbě (s

  E.H. podle M. Plaček a M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri r. 2007, 28.11. 2013


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Slovensko, Trnavský,  Trnava  ( TT, TA ),