bazilika Kapama

Βασιλική του Καπαμά, Zipari, Ζηπάρι
Raně křesťanská bazilika neznámého patrocinia vybudovaná v 5. nebo 6. století našeho letopočtu v byzantském slohu. Byla objevena v roce 1935 a vykopána v létě roku 1936. Zachovalo se zejména kruhové baptisterium s křížovou křtitelnicí.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017

Částečně dobře zachovalá raně křesťanská bazilika Kapama z 5.-6. stol. se nachází na ostrově Kos na jižním okraji městečka Zipari v těsné blízkosti fotbalového hřiště. Na baziliku upozorňují směrovky a tabule. Místo je ale oplocené a pro veřejnost nepřístupné. Stavbu si lze prohlédnout pouze přes plot.
Na východním konci městečka Zipari se nachází pozůstatky baziliky sv. Pavla (Aghios Pavlos). Hlavní církevní stavbou Zipari je dnes chrám (správný český výraz pro svatyni východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] a řeckokatolické církve) Nanebevstoupení Páně. Tato část ostrova je rovinatá a tedy vhodná na vyjížďky z letoviska na zapůjčeném kole i případnou návštěvu některého chrámu či baziliky. Na celém ostrově je prý celkem 323 chrámů a kaplí.
Luděk Vláčil, 12.3. 2018

  historie

  Vznik raně křesťanské baziliky neznámého patrocinia, vybudované v byzantském slohu, je datován do 5. nebo 6. století našeho letopočtu. V těch dobách byl ostrov ještě hustě zalidněn a zdejší populace čítala asi 150 tisíc obyvatel. Dvě baziliky v prostoru městečka Zipari svědčí o velkém ekonomickém a kulturním rozvoji této oblasti, alespoň tedy před dvěma katastrofálními zemětřeseními, která Kos postihly v letech 469 a 554 našeho letopočtu. V té

  Luděk Vláčil - zdroj: turistický průvodce a další, 18.11. 2017


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Řecko, Jižní Egeis, Kos