bazilika Kapama

Βασιλική του Καπαμά, Zipari, Ζηπάρι
Raně křesťanská bazilika neznámého patrocinia vybudovaná v 5. nebo 6. století našeho letopočtu v byzantském slohu. Byla objevena v roce 1935 a vykopána v létě roku 1936. Zachovalo se zejména kruhové baptisterium s křížovou křtitelnicí.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Částečně dobře zachovalá raně křesťanská bazilika Kapama z 5.-6. stol. se nachází na ostrově Kos na jižním okraji městečka Zipari v těsné blízkosti fotbalového hřiště. Na baziliku upozorňují směrovky a tabule. Místo je ale oplocené a pro veřejnost nepřístupné. Stavbu si lze prohlédnout pouze přes plot. Na východním konci městečka Zipari se nachází pozůstatky baziliky sv. Pavla (Aghios Pavlos). Hlavní církevní stavbou Zipari je dnes chrám (správný český výraz pro svatyni východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] a řeckokatolické církve) Nanebevstoupení Páně. Tato část ostrova je rovinatá a tedy vhodná na vyjížďky z letoviska na zapůjčeném kole i případnou návštěvu některého chrámu či baziliky. Na celém ostrově je prý celkem 323 chrámů a kaplí.
Luděk Vláčil, 12.3. 2018
historie

Vznik raně křesťanské baziliky neznámého patrocinia, vybudované v byzantském slohu, je datován do 5. nebo 6. století našeho letopočtu. V těch dobách byl ostrov ještě hustě zalidněn a zdejší populace čítala asi 150 tisíc obyvatel. Dvě baziliky v prostoru městečka Zipari svědčí o velkém ekonomickém a kulturním rozvoji této oblasti, alespoň tedy před dvěma katastrofálními zemětřeseními, která Kos postihly v letech 469 a 554 našeho letopočtu. V té době se zde mělo nacházet, prozatím neprozkoumané, starověké město. Není známo, zda bazilika fungovala i po druhém zemětřesení. Bazilika Kapama o rozměrech 17x16,3 metrů byla nalezena v roce 1935 a vykopána v létě roku 1936. Jelikož není známo zasvěcení baziliky, svůj název Kapama získala podle místa, na němž se nachází. Zachovalo se zde zvláště zajímavé raně křesťanské kruhové baptisterium se čtyřmi vchody, nikami ve stěnách, mozaikami a křížovou křtitelnicí.

Luděk Vláčil - zdroj: turistický průvodce a další, 18.11. 2017

Řecko, Jižní Egeis, Kos

Místa v okolí

 bazilika sv. Pavla
 Asklépion
 Palio Pyli
 Vokkolia
 Odeion
 agora
 Neratzia
 Antimachia
Základní informace místa
ID místa: 13642
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.3.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama