Vokkolia

Βοκκολιά, Marmari, Μαρμάρι
Opevněný komplex se středovou obrannou věží byl vybudován někdy v 15. století, tedy v období, kdy ostrov ovládal řád rytířů sv. Jana. Zřejmě se jednalo o vojenský tábor (možná kavalérie) nebo o opevněný zemědělský dvorec pro ochranu pánů a dělníků či sklady.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Ruiny opevněného komplexu Vokkolia se nacházejí jižně od letoviska Marmari nedaleko hlavní komunikace ostrova vedoucí z hlavního města Kos směrem na Kefalos. K místu se dostanete, pokud za Marmari ze zmíněné komunikace odbočíte doprava do ulice 31. března (31ης Μαρτιου). Ruiny naleznete asi po 300 m napravo od silnice. Komplex byl kdysi oplocen, ale dnes je již víceméně volně přístupný. Na cestu se nikoho neptejte, toto místo je totiž veřejnosti téměř neznámé, nenajdete jej v turistických průvodcích, mapách a nic na něj ani nepoukazuje. Ostrov je posetý množstvím opuštěných a rozpadlých kamenných stavení i hospodářských budov z nedávné minulosti a proto se komplex nezdá být na první pohled nijak výjimečný. Místo je dost zarostlé vysokou trávou, i přesto se však dá dobře prohlédnout. Doporučuji pevnou obuv a dlouhé kalhoty. Tato část ostrova je rovinatá a tedy vhodná na projížďku na zapůjčeném kole s případnou návštěvou ruin tohoto opevnění nebo jiných zajímavých míst v okolí.
Luděk Vláčil, 22.12. 2017
historie

Jižně od letoviska Marmari, v rovinaté oblasti ostrova Kos, v místě poměrně vzdáleném od pobřeží, se nachází komplex budov s pozůstatky opevnění se středovou obrannou věží. Není známo, k čemu komplex sloužil. Zřejmě se jednalo o vojenský tábor (možná kavalérie) nebo o opevněný zemědělský dvorec pro ochranu pánů a dělníků. Podle architektury se předpokládá, že byl vybudován někdy v 15. století, tedy v období, kdy ostrov ovládal řád rytířů sv. Jana (též johanité, Řád rhodských rytířů, poté Řád maltézských rytířů, dnes Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě). Později byly objekty využívány místním obyvatelstvem k ustájení dobytka. Dnes je již zřícenina areálu opuštěná.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.kastra.eu/castleen.php?k, http://photographybysophiakaragianni.blogspot.cz a další, 1.11. 2017

Řecko, Jižní Egeis, Kos

Místa v okolí

 Palio Pyli
 bazilika Kapama
 bazilika sv. Pavla
 Antimachia
 Asklépion
 Odeion
 agora
 Neratzia
 Kefalos
Základní informace místa
ID místa: 13640
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.12.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama