Odeion

Odeon, ᾠδεῖον, Kos, Κως
Malé zastřešené antické divadlo Odeion vzniklo zřejmě v 2. stol. n. l. na místě starší stavby. Ruiny objevil Italský archeolog L. Laurenzi v r. 1929. První fáze obnovy provedená italskou archeologickou expedicí začala téhož roku. V letech 1994-1999 byly provedeny nové restaurátorské práce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Stavba leží na jihu západního archeologického naleziště, západně od obnovené římské vily (Casa Romana) v hlavním městě řeckého ostrova Kos nesoucím stejné jméno. Vstup do prostoru Odeonu je zdarma, místo je poměrně malé a společně s ostatními antickými památkami města Kosu je ho možno vidět na jedné příjemné, asi 3-4 kilometrové procházce. Interiér stavby, který se zřejmě na noc uzavírá, tvoří průchozí prostory, v nichž je umístěna expozice o Odeionu. Kromě antických památek lze ve městě navštívit například rozlehlý středověký hrad.
Luděk Vláčil, 6.9. 2017
popis

Odeon, nebo též Odeion, byla antická stavba nejčastěji kruhového půdorysu, sloužící pro vystoupení, pěvecké a hudební soutěže nebo umělecký přednes. Od amfiteátru se Odeion lišil tím, že byl zastřešen. Odeion v Kosu má devět dolních půlkruhových řad sedadel rozdělených čtyřmi schodišti, zhotovených z mramoru. Horní řady sedadel jsou z žuly. Pod půlkruhovým hledištěm jsou průchozí prostory, v nichž je umístěna expozice o zdejším Odeionu. Dodnes se dochovala předscéna, jakožto i část scény a orchestřiště. Části nalezených soch jsou uloženy v nedalekém muzeu.

Luděk Vláčil - zdroj: http://odysseus.culture.gr, http://www.kos.gr, a další zdroje, 6.9. 2017

historie

Malé antické divadlo, Odeion, ve městě Kos bylo vybudováno zřejmě někdy v 2. století našeho letopočtu. Podle starověkého nápisu vzniklo na místě starší veřejné budovy, jež pravděpodobně sloužila pro shromáždění občanů Kosu a možná jako ústřední budova města. Odeion byl původně zastřešen a mohl pojmout přibližně 750 sedících osob. Devět dolních půlkruhových řad sedadel, kde seděli významní občané, bylo vyrobeno z mramoru. Tyto terasy byly rozděleny čtyřmi schodišti. Horní řady sedadel jsou vyrobeny z žuly. Pod půlkruhovým hledištěm jsou prostory, které původně sloužily jako zázemí pro účinkující, obchody nebo pracovny. Vnitřní galerie Odeonu byly zdobeny mramorovými sochami, např. Hippokrata, které původně stály ve výklencích. Odeion zřejmě zničilo zemětřesení a časem byl zapomenut. Ruiny objevil Italský archeolog L. Laurenzi v roce 1929. První fáze obnovy provedená italskou archeologickou expedicí začala v roce 1929. V letech 1994-1999 byly…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://odysseus.culture.gr, http://www.kos.gr, a další zdroje, 6.9. 2017

Řecko, Jižní Egeis, Kos

Místa v okolí

 agora
 Neratzia
 Asklépion
 bazilika sv. Pavla
 bazilika Kapama
 Palio Pyli
 Vokkolia
 Antimachia
Základní informace místa
ID místa: 13646
Typ místa: ostatní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama