chrám Nanebevstoupení Páně

Ιερός Ναός Αναλήψεως Κυρίου, Zipari, Ζηπάρι
V r. 1963 se obyvatelé Zipari rozhodli vybudovat chrám a začala veřejná sbírka. Stavba byla zahájena v r. 1972 za metropolity Nathanaela. V r. 1979 byla zcela dokončena a chrám začal sloužit věřícím.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Hlavní církevní stavbou Zipari je novodobý, ale přesto krásný chrám (správný český výraz pro svatyni východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] a řeckokatolické církve) Nanebevstoupení Páně vybudovaný v byzantském slohu. Chrám má, jak je tomu zde obvyklé, bohatě zdobený interiér. Presbyterium od lodi odděluje nádherný dřevěný ikonastas. Kromě hlavního chrámu se zde nachází ještě několik dalších o něco drobnějších sakrálních staveb. K nejvýznamnějším chrámům však patří ruiny raně křesťanské trojlodní baziliky sv. Pavla (Aghios Pavlos) a baziliky Kapama z 5.- 6. stol. Tato část ostrova je rovinatá a tedy vhodná na vyjížďky z letoviska na zapůjčeném kole i případnou návštěvu některého chrámu či baziliky. Na celém ostrově je prý celkem 323 chrámů a kaplí.
Luděk Vláčil, 18.11. 2017
historie

Tato oblast, jak dokládají četné archeologické nálezy a pozůstatky dvou raně křesťanských bazilik, byla osídlena již ve starověku. Současná vesnice Zipari zde však vznikla teprve v roce 1960. V roce 1963 se místní obyvatelé rozhodli vybudovat v Zipari také chrám a začala veřejná sbírka. Chrám Nanebevstoupení Páně byl založen v roce 1972 za metropolity Nathanaela (Μητροπολίτης Ναθαναήλ (1919 -1978). V roce 1979 byla stavba zcela dokončena a chrám začal sloužit věřícím. Zipari patří k eparchii Kefalos.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.aegeanews.gr a další, 23.2. 2018

Řecko, Jižní Egeis, Kos

Místa v okolí

 bazilika Kapama
 bazilika sv. Pavla
 Asklépion
 Palio Pyli
 Vokkolia
 Odeion
 agora
 Neratzia
 Antimachia
Základní informace místa
ID místa: 13643
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.2.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama