chrám Zvěstování přesvaté Bohorodice

εκκλησία Eυαγγελιστρια θεοτόκος
Pravoslavný chrám Zvěstování přesvaté Bohorodice byl vybudován nebo přestavěn v r. 1910. Chrám je vystavěn v novobyzantském slohu. Ikonastas byl zhotoven v r. 1931. Někdy v letech 2016-2018 proběhla celková rekonstrukce chrámu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Evagelistria (Eυαγγελιστρια) je částí osady Asfendiou (Ασφενδιού), ležící na svazích pohoří Díkeos na řeckém ostrově Kos (Kós) v Egejském moři v souostroví Dodekanés. Patří ke komunitě více vesnic administrativně náležejících k hlavnímu městu stejnojmenného ostrova Kos (Kós), od něhož je vzdálena asi 14 km jihozápadním směrem. Osada si zachovala svůj původní charakter a je proto od roku 1983 kulturně chráněným osídlením. Ve vsi stojí několik chrámů, nejníže položeným z nich je chrám Zvěstování přesvaté Bohorodici stojící v části Evagelistria. K nejvýznamnějším turistickým cílům okolí patří hrad Palio Pyli nebo vesnička Zia.
Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org, https://el.wikipedia.org, http://www.kosinfo.gr a další, 19.11. 2019
historie

Lokalita byla osídlena již ve starověku, což dokládají archeologické nálezy a nedaleko ležící zbytky raně křesťanské baziliky sv. Pavla z 5. stol. Pozdější osídlení dokládá chrám Archandělů Michaela a Gabriela (Taxiarches) z 11. stol. stojící v centru Asfendiou. Vesnice vzkvétala v letech 1850-1940. Chrám (správný český výraz pro svatyni východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] a řeckokatolické církve) zasvěcený Zvěstování přesvaté Bohorodici (Theotókos, řecky θεοτόκος), Matce Boží, Panně Marii byl v části Evagelistria vybudován nebo přestavěn v roce 1910. To dokládá datace na kamenném ostění vstupních dveří. Chrám je postaven v novobyzantském slohu. Současný tradičně krásně zdobený dřevěný Ikonastas byl zhotoven v roce 1931. Někdy v letech 2016-2018 proběhla celková rekonstrukce chrámu. I když je osada obývána již velmi malým počtem obyvatel, na bohoslužby se sem sjíždějí lidé…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org, https://el.wikipedia.org, http://www.kosinfo.gr, https://www.kosinfonews.gr a další, 21.3. 2019

Řecko, Jižní Egeis, Kos

Místa v okolí

 bazilika Kapama
 Palio Pyli
 bazilika sv. Pavla
 Asklépion
 Vokkolia
 Odeion
 agora
 Neratzia
 Antimachia
Základní informace místa
ID místa: 14162
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama