bazilika sv. Štěpána

Basilika Agios Stefanos, Βασιλική Άγιος Στέφανος
Významná dvojitá raně křesťanská bazilika sv. Štěpána byla postupně postavena zřejmě někdy v období mezi dvěma velkými zemětřeseními, jež postihly Kos v l. 469 a 554 našeho letopočtu. Při druhém zemětřesení byla zničena a opuštěna. V r. 1932 ji znovu objevil italský archeolog L. Laurenzi.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Zřícenina baziliky sv. Štěpána (Agios Stefanos) zaniklé téměř před 1,5 tisícem let se nachází u vesnice Kefalos přímo na pláži Kamari, která patří k nejkrásnějším plážím řeckého ostrova Kos. Na několika místech lze nalézt zachovalé části mozaiky. Lokalita je volně přístupná veřejnosti. Není zde bohužel žádná informační tabule. Skromné informace o bazilice si můžete přečíst pouze v turistickém průvodci nebo na internetu. Některé sloupy můžete objevit i pod mořskou hladinou. V zátoce naproti bazilice vystupuje z moře krásný ostrůvek Kastri s chrámem sv. Mikuláše (Agios Nikoláos). Přímo u baziliky je velké neplacené parkoviště. Ve vesnici Kefalos se nachází zřícenina středověkého hradu z něhož je krásný výhled na celou zátoku s bazilikou a ostrůvkem.
Luděk Vláčil, 17.11. 2017
historie

Na ostrově Kos bylo díky jeho poloze od 4. století našeho letopočtu vybudováno množství bazilik. K největším a nejlépe udržovaným patří bazilika sv. Štěpána z 5.- 6. století nacházející se v zátoce Agios Stefanos naproti ostrůvku Kastri. Tato stavba vznikla zřejmě v období někdy mezi dvěma velkými zemětřeseními, která ostrov postihla v letech 469 a 554 našeho letopočtu, z nichž druhé bylo pro baziliku zničující. Ve skutečnosti se nejednalo pouze o jednu baziliku, ale o komplex dvou trojlodních bazilik postavených na skalnatém ostrohu. Jižní bazilika o rozměrech 22,85 m x 15,50 m je větší a starší než ta severní. Stěny komplexu byly postaveny z místního, místy načervenalého porézního kamene. Po výše zmíněném druhém zemětřesení v r. 554 bazilika zanikla a byla zapomenuta. Až v roce 1932 ji znovu objevil italský archeolog L. Laurenzi. V 2. polovině 20. století proběhla její rekonstrukce a konzervace.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.kefalos.com/AgiosStefanos.htm, turistický průvodce a další, 17.11. 2017

Půdorys místa


© zdroj: http://www.kefalos.com/AgiosStefanos.htm
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Řecko, Jižní Egeis, Kos

Místa v okolí

 Kefalos
 Kastelli
 Antimachia
 Vokkolia
Základní informace místa
ID místa: 13645
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama