Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy
26. březen 2021 | Milan Caha s použitím materiálů Jiřího Schierla, spolek Pod střechou. 4.6 min | Historie
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Sen sedláka Lienerta
Až do roku 1717 nebylo toto místo ničím pozoruhodné. Vesnici Skoky, která tu stála pravděpodobně od středověku, poprvé a na dlouho i naposled zaznamenaly úřední listiny v roce 1513. Postupně, a pravděpodobně pokojně, se v ní léty měnilo národnostní složení obyvatel, v původně české vsi se začali usazovat Němci. Snad to souviselo s útlumem těžby rud v Krušných horách či Slavkovském lese, jistě to však nevíme. Každopádně tato skutečnost měla pro osud vesnice fatální důsledky o několik set let později. Ale nepředbíhejme a vraťme se do roku 1717. Jedné noci se místnímu sedlákovi Adamu Lienertovi zdál sen. Zjevila se mu v něm Panenka Marie a připomenula mu slib, který dal spolu s devíti sousedy faráři Johannu Rickovi. Na žlutické faře někdy počátkem roku 1717 slíbili, že si ve vesnici, ze které bylo do kostela daleko a kterou v zimě často odřízl od světa sníh, postaví kapličku. Sedláci na svůj slib šťastně zapomněli, a tak až živý sen přiměl Adama Lienerta k činu.
Jak Panenka Turky od Vidně zahnala
Zázračný pasovský obraz je sám kopií staršího obrazu Panny Marie, namalovaného okolo roku 1514 Lucasem Cranachem staršíhm, jedním z nejznámějších německých renesančních malířů. V roce 1620 nechal děkan pasovského dómu Marquard, svobodný pán ze Schwendi cranachův obraz okopírovat a kopii vystavil k veřejnému uctívání v kapli, pro Madonu speciálně postavené na pasovském Mariánském vrchu. V roce 1683, když byla Vídeň obležena Turky, se do Pasova uchýlil císař Leopold I. Habsburský s chotí Eleonorou Magdalenou Falcko-Neuburskou. Císařský pár pilně obraz navštěvoval a modlil se za odvrácení osmanské hrozby. Když se Křesťanské alianci podařilo s „mariánskou pomocí“ Turky u Vídně porazit a ukončit tak tureckou expanzi do střední Evropy, pasovský obraz byl prohlášen státním ochranným obrazem habsburské monarchie. Papež Inanocenc XI. na jeho počest zavedl nový mariánský svátek, slavený 12. září, Pasov se stal vyhledávaným poutním místem, a obrazy Panny Marie Pomocné začaly být uctívány v řadě zemí.
Úředně ověřené zázraky
A perlička na závěr
O původní kapli se dochovaly velmi podrobné záznamy. Víme kolik a jakého materiálu kdo na její stavbu věnoval, známe její stavební podobu i inventář, víme, kolik poutníků ji kdy navštívilo. Nevíme ale s jistotou, kde kaple stála. Pokud se na to průvodců při prohlídce kostela zeptáte, možná vám ukáží (pravděpodobné) zbytky jejího zdiva. Bohužel toto místo zatím nebylo archeologicky prozkoumáno, aby se potvrdila či vyvrátila tato hypotéza, a tak si Skoky uchovávají tajemství i pro další generace návštěvníků.

Druhý díl: V dobách největší slávy.
Použité zdroje:
- Zdroj: Jiří Schierl, spolek Pod střechou