Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Autor:TonyNojmanSK

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn, nacházející se nedaleko Prahy, patří mezi nejnavštěvovanější hrady v České republice. Byl postaven ve 14. století (pozn. císařem Karlem IV.) a pochlubit se může impozantní architekturou a unikátní expozicí, která vás provede nejen celou historii hradu ale i středověkého Česka. Karlštejn je jedinečný také svým umístěním. Nabízí se z něj nádherný výhled na okolní krajinu a v jeho bezprostřední blízkosti se nachází krásný krajinný park a možnosti pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Hrad Loket

Hrad Loket
Hrad Loket Autor: © Tomáš Marek, 07/2007

Hrad Loket, postavený ve 13. století, se nachází na úpatí Slavkovského lesa v Karlovarském kraji. Hrad je jedinečný svým umístěním na kopci přímo nad řekou Ohří a je obklopen malebnou přírodou, která je (podobně jako u Hradu Karlštejn) ideální pro pěší túry a cyklistiku. Jeho architektura je skvělým příkladem gotického stylu a ocení ji především milovníci historie. Hrad nabízí prohlídky a zajímavé expozice vhodné pro děti i dospělé. Kromě návštěvy hradu zde máte také možnost navštívit muzeum, které se zaměřuje na historii města Loket a okolí. Pokud byste si Vaši návštěvu hradu chtěli prodloužit a spojit ji se poznáváním přírody, vyhledejte si ubytování ve Slavkovském lese a společně s Hradem Loket poznejte také krásy této turisticky vyhledávané oblasti.

Hrad Špilberk

pohled na východní křídlo hradu
pohled na východní křídlo hradu Autor: © archiv MuMB 2003

Dalším zajímavým hradem je brněnský Hrad Špilberk. Stejně jako Hrad Loket, i Hrad Špilberk byl postaven ve 13. století. Postavit ho nechal Přemysl Otakar II. a během staletí prošel několika výraznými změnami. Snad tu nejvýznamnější lze datovat do 17. století, kdy se hrad přestavěl na mohutnou válečnou pevnost. Zajímavostí také je, že v minulosti sloužil jako věznice. I z tohoto důvodu Vám během jeho návštěvy určitě doporučujeme navštívit systém dlouhých temných chodeb (tzv. kasemat), které původně sloužily jako úkryt pro vojsko, časem se však proslavily jako jedno z nejhorších vězení v Evropě.


Pokud i Vy v roce 2023 přemýšlíte nad tipy na domácí výlety, určitě by ve Vašem turistickém plánu neměla chybět návštěva některého z našich hradů, které jsou nedílnou součástí české historie. Pokud se rozhodnete některý z hradů navštívit, nezapomeňte si rezervovat ubytování prostřednictvím portálu MegaUbytko. Zůstane vám tak dostatek času nejen na prohlídku hradu, ale také na objevování okolních krás českých regionů.

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat