Spinalonga, zapomenutá kuriozita u krétských břehů

Na některá místa putují cestovatelé kvůli přírodním krásám, některá je lákají díky fascinujícím lidským výtvorům. Některá místa se ovšem stala turistickou atrakcí díky až morbidní atmosféře. Právě takovým případem je krétská Spinalonga.

Autor:Zdroj: Pixabay

Ostrovní pevnost

Spinalonga je menší skalnatý ostrov, ležící nedaleko krétských břehů v zátoce Mirabello. Do historie se poprvé zapsal díky masivní pevnosti, vystavěné zde Benátčany. Ti tak mohli snadno kontrolovat přilehlou zátoku.

Po pádu Kréty do rukou osmanských Turků se dalo očekávat, že posádka, v tuto chvíli již strategicky nevýznamné pevnosti, kapituluje. To se ovšem nestalo. Po dalších 70 let se na Benátčané na Spinalonze udrželi, nutno ovšem poznamenat, že se tak nestalo pomocí vojenské síly, ale v rámci jinak nesouvisející mírové dohody.

Na ostrově samotném se potom usadily turecké rodiny, které zde žily až do počátku 20. století. Na ostrově se původně nacházely pouze masivní bastiony a pevnostní komplex, turečtí obyvatelé ostrova jej ovšem zastavěli i civilními budovami.

Autor: Zdroj: Pixabay

Leprosárium

V roce 1903 se začíná psát nová kapitola v dějinách ostrova. Kvůli jeho izolovanosti, ale zároveň blízkosti pevniny se zde krétské úřady rozhodly zřídit leprosárium. Všichni lidé, kteří onemocněli leprou byli na ostrov převezeni, a nesměli ho opustit.

Každý týden za nimi přijížděl lékař a zásobování, ale vzhledem k neexistenci léku se jednalo o jednosměrnou cestu. Přesto se na ostrově nemocní snažili vybudovat funkční komunitu, jak je dodnes patrné ze zbytků příbytků, ve kterých žili.

Někteří nemocní na ostrově dokonce založili rodiny, ovšem všechny narozené děti byly okamžitě odebrány na pozorování do Athén. Pokud do 18 let neprojevily žádné známky lepry, mohly se zapojit do normálního života.

V roce 1948 byl objeven lék na lepru a internace se tak stala zbytečnou. Poslední nemocní tak ostrov opustili a ten se stal pouhou morbidní kuriozitou.

Dnes na ostrově není stálé osídlení, je možné si ho prohlédnout díky výletním lodím, které kolem něj proplouvají či na něm i zastavují. Je ovšem se třeba dopředu vybavit jídlem a pitím, vzhledem k tomu, že je na ostrově není kde sehnat.

Autor: David Štafl

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat