Dobytí nedobytné pevnosti Fortica na Chorvatském Hvaru

Ostrov Hvar se stejnojmenným hlavním městem platí za luxusní letovisko, které vyhledávají turisté z celého světa. Pokud se rozhodnete zdržet se zde déle a nestačí vám pouze procházet se po přelidněných promenádách se suvenýry, vydejte se s námi za historií na hrad Fortica, kde můžete obdivovat krásy Jadranu z výšky.

Autor:Zdroj: F.G. comm / CC BY 2.5

Historie

Městská pevnost byla spolu s hradbami nejdříve vojenskou ochranou města a přístavu Hvar.

Hrad Fortica byl v 16. století přebudován na pevnost v barokním slohu se jménem Fortica. Setkat se však můžete i s pojmenováním Španjol. Uvnitř pevnosti se můžete pokochat antickou muzejní sbírkou  a také se pokochat výhledy z přibližně 100 metrů nadmořské výšky přímo nad městem Hvar. K vidění jsou mimo město také tzv. Paklinské ostrovy.

Nejstarší stopy po opevnění jsou datovány již na 1. polovinu 1. století před naším letopočtem. O současnou podobu se postarali Benátčané, a to v roce 1282.

Ve 14. století se na stavbě podíleli také španělští stavitelé a z toho je pravděpodobně druhý používaný název hradu – Španjola. Pokud se na hrad vydáte, na bráně můžete zahlednout rok dokončení 1551.

V roce 1971 se o dobytí pevnosti snažili vojáci , kteří vyplenili sice celé město, ale obyvatelstvo se zachránilo v pevnosti, která dobyta nebyla.

Bohužel v roce 1579 do pevnosti udeřil blesk, po kterém následoval výbuch. Na vině byl fakt, že v pevnosti se skladoval střelný prach. Následně byla pevnost zničena a s ní i část města. Poté pevnost procházela postupnými opravami.

Autor: Zdroj: Quahadi Añtó / CC BY-SA 3.0

Pevnost dnes

Od poloviny 19. století začala pevnost chátrat, jelikož už neměla tolika využití. Naštěstí se ale úplnému zchátrání zamezilo včas rozvojem cestovního ruchu. Po roce 1972 se pevnost zrekonstruovala a přeměnila na cateringové zařízení. Zbudováno bylo také muzeum podmořské archeologie.

Okolí pevnosti

Na jih od pevnosti byl vybudován park středomořské různorodé flóry, kde se můžete pokochat klidem a nádhernými výhledy.  Dnes jej můžeme najít pod názvem Park Dr. Josipa Avelinja na počest chorvatského podnikatele, který vybudování zinicioval. Na západ od pevnosti je možné navštívit také kostel Panny Marie.

Cesta k pevnosti

Pokud se rozhodnete pevnost navštívit, nemusíte se bát krkolomné cesty s vysokým stoupáním. Cesta na pevnost vede ve své délce pouze kilometr do kopce po asfaltové cestě. Z města Hvar musíte nejdříve projít pár klikatými uličkami starého města, poté se vydáte přes silnici do kopce porostlého typickými chorvatskými jehličnany. Již po cestě se vám naskytne mnoho hezkých výhledů. Až k pevnosti lze dojít bez poplatku, pokud budete chtít do jejích vnitřních prostor je nutné zaplatit malý poplatek. Z pevnosti se můžete projít po starých zdech a nakouknout do muzea. Z pevnosti se můžete také kochat výhledem na přístav a město Hvar.

Autor: Šárka Sedláková

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat