Chystáte se na výlet s dětmi? Tipy na 4 zámky, které si děti zamilují

Přemýšlíte nad tím, zda s dětmi vyrazit na zámek a jestli se během prohlídky nebudou nudit? Pokud se vydáte na místo, které nabízí speciální prohlídky a programy pro děti, nemusíte mít strach. Děti mají rády pohádky a strašidelné postavy, na kterých je takových akcí založena. Podívejte se níže, jaké zámky s dětmi můžete navštívit.

Zdroj: Shutterstock

Proč se s dětmi vydat na zámky?

Děti se rozvíjet potřebují, a pokud to jde zábavnou formou, je to snadnější nejen pro ně, ale i pro rodiče. Pokud se zajímáte o témata spojená s rodičovstvím a výchovou dětí, může pro vás být přínosným zdrojem Rodičov.cz.

Vaše ratolesti se na zámku zábavným způsobem dozvědí zajímavé informace spojené s českou historií, zažijí dobrodružství s ostatními dětmi a naučí se řešit různé úkoly. Programy bývají navíc často interaktivní a rozvíjejí dětskou fantazii

Dětská prohlídka na zámku Děčín

Pokud hledáte zámeckou prohlídku, která vaše děti nejen zabaví, ale i zapojí do hry, vydejte se na sever Čech do města Děčín. Dětská prohlídka zámku je určena pro všechny děti od 4 do 12 let. Přestože se dětská trasa od ostatních neliší, během prohlídky jsou využity speciální rekvizity, které si děti mohou osahat, vyzkoušet, a navíc i ochutnat. Děti mají za úkol pátrat po skrytých vodítkách a vzkazech, jež osloví jejich smysly.

Zámek Děčín

Zámek města Děčín najdete na pískovcové skále na pravém břehu Labe. Tento zámek byl původně postaven jako gotický hrad, později byl však přestaven na barokně-klasicistní zámek. V jeho prostorách se nachází také zámecké nádvoří, kde se pořádají nejrůznější slavnosti.

Princezna na zámku Zákupy

Na zámku Zákupy se vaše děti mohou těšit na setkání s opravdovou princeznou nebo jinou pohádkovou postavou. Průvodkyně v přestrojení během prohlídky vypráví dětem pohádky a dává jim různé hádanky. Děti navíc hledají plyšové medvídky schované po pokojích zámku. Na prohlídku můžete vzít potomky ve věku do 10 let.

Zámek Zákupy

Tento zámek najdete na severovýchodě Čech v blízkosti České Lípy. Jedná se o habsburské sídlo z 16. století, které se chlubí bohatě vybavenými a luxusně vyzdobenými pokoji. Zámek byl vystavěn v renesančním stylu a mezi jeho součásti patří například hradní příkop s medvědem. Okouzlit vás v areálu může ale i francouzský a anglický park.

Prázdninová družina na Kačině

Pokud sháníte pro vašeho potomka dobrodružné zpestření letních prázdnin, můžete ho přihlásit do zábavného celodenního programu na zámku Kačina, který děti naučí správnému přístupu k životnímu prostředí. Zámek Kačina je obklopen velkým parkem a naučnou stezkou, kde se program odehrává. Po naučné stezce se navíc můžete kdykoliv vydat se svými dětmi na vlastní pěst.

Zámek Kačina

Zámek Kačina najdete ve středních Čechách poblíž měst Kolín a Kutná Hora. Byl postaven v 18. století a patří mezi nejvýznamnější empírové stavby v Česku. Kromě zámeckých interiérů je zde k vidění Muzeum českého venkova, knihovna rodu Chotků, zámecké divadlo, lékárna a skleník.

Návštěva u princezny v Hořovicích

Kromě zámeckých interiérů si mohou vaše děti prohlédnout hry a hračky malých aristokratů. Ty dětem umožní poznat věci, se kterými si kdysi hrály děti tamních králů a královen. Z této výstavy si ale mimo jiné odnesou také znalosti o tom, jak se dříve vyráběly hračky, jako je plyšový medvídek, panenka nebo model železnice.

Zámek Hořovice nabízí také interaktivní prohlídku pro děti od 3 do 8 let, při které si vyzkoušejí královskou i princeznovskou korunu a posadí se na královský trůn. Děti dostanou také drobné úkoly a otázky, ale nebudou zatěžovány odborným výkladem.

Zámek Hořovice

Zámek Hořovice se nalézá na půli cesty mezi městy Praha a Plzeň a pochází z období raného Baroka v 17. století, ale později byl areál rozšířen o klasicistní prvky. Za zmínku rozhodně stojí sochy slavného barokního umělce Matyáše Brauna, které vás ohromí na pilířích u zámeckého dvora.

Pokud byste hledali další inspiraci, kam na výlet s dětmi po Čechách, vřele vám doporučujeme průvodce Tipy na výlety s dětmi (dostupné na Kniha.cz), ve kterém kromě hradů a zámků naleznete doporučení i na další historická místa, umělé atrakce, ale také pravidelně se opakující akce včetně otevírací doby.

Autor: Redakce, Komerční sdělení