feste Boyen

Giżycko
Zachovalá pruská bastionová pevnost z poloviny 19. století. Upravena poč. 20. století, od r. 1957 veřejnosti přístupná.
Hlavní obrázek místa
gyzická brána
© Pavel Zany Komárek 12/11/2005

historie pevnosti

Graficke pismenko Pevnost Boyen pojmenovaná po pruském maršálovi von Boyen (1771-1848) byla postavena v letech 1843-56 v úzkém průsmyku mezi dvěma jezery Niegocin a Kisajno v mazurské oblasti východního Pruska. Tento významný strategický bod má rozlohu kolem 100 hektarů, vedou do něj dvě hlavní brány (od Giżycka a od Ketrzynu) a dvě pomocné branky (Vodní a Prachová). Tvrz je tvořena kameno-cihelnou zdí o délce 2303 m obklopenou suchým příkopem, tvrz patří k nejlépe dochovaným obranným stavbám 19. století. O stavbě pevnosti se uvažovalo již v závěru napoleonských válek, příkaz ke stavbě byl však vydán až r. 1841. V následujícím roce byl proveden ...
Zany, 3.1. 2006

  historie

  popis
  Hlavní fortifikační těleso tvoří cca 10 m vysoký zemní val oddělený od příkopu Carnotovou zdí se střílnami. Od severu po směru hodinových ručiček jsou do něj zapojeny bastiony Meč (SSV), Právo (V), Světlo (JJV), Herman (JZ), Leopold (ZSZ), a Ludwig (SSZ). Bastiony Leopold a Meč jsou vlastně půlbastiony, bastion Ludwig je vlastně kleštěmi. Ve středu kurtin mezi bastiony Leopold, Ludwig a Meč jsou umístěny kasematové kaponiery, před hlavními

  Zany, 3.1. 2006


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Polsko, warmińsko-mazurskie,
  Načítám seznam míst
  OOO