Zříceniny hradů, tvrzí a zámků Čech pěkně na jednom místě

Kdo by nechtěl mít všechno hezky pod pokličkou na jednom místě. A tak je dnes možné mít zříceniny hradů, zámků a tvrzí středních, západních, východních a severních Čech pěkně na poličce v knihovně v jedné krabičce.

© Ag.PANKRÁC, J.Čížek

Knižní novinka nakladatelství Ag.PANKRÁC 

Zříceniny hradů, tvrzí a zámků – jižní Čechy“ navazuje na dosud vydané publikace z této série o zříceninách na našem území: Zříceniny hradů, tvrzí a zámků – střední Čechy /2000,2015/, západní Čechy /2005/, východní Čechy /2012/ a severní Čechy /2017/. K dostání u dobrých knihkupců jsou tak všechny díly buď jednotlivě, nebo i jako ucelený komplet všech pěti dílů v dárkovém pouzdře.

© Ag.PANKRÁC


Poslední dosud vydaná publikace z oblasti jižních Čech představuje 44 lokalit, a to jak zříceniny velkých královských nebo Rožmberských hradů, jako např. Zvíkov, Landštejn, Helfenburk a Maidštejn, tak i zříceniny hrádků a tvrzí drobných feudálů, které zůstávají skoro zapomenuty mimo hlavní turistická značení, jako např. Fuglhaus, Mladějovice, Modliškovice či Údolský hrádek. Kniha poprvé vyšla již v roce 2002, ale vzhledem k tomu, že byla již několik let vyprodána a zájem o ní stále trval, přistoupilo nakladatelství, po intenzivních přípravách, k opětovnému vydání publikace.

Za bezmála dvacet let se vizuální podoba mnohých zřícenin podstatně změnila, a to jak v pozitivním smyslu (díky odborným konzervacím zdiva a likvidací náletových dřevin), tak bohužel i z hlediska negativního (např. destrukcemi částí zdiva nebo v jednom případě i zřícením celé stavby). Bylo proto nutností fotografie v knize aktualizovat dle současného stavu jednotlivých památek a texty přizpůsobit novým archeologickým a historickým výzkumům.

© Ag.PANKRÁC

Čtenářům se tak dostane do rukou kniha ve zcela nové úpravě, navíc doplněna o čtyři další lokality, které nebyly v předchozím vydání publikovány. Výpravná kniha obsahuje množství odborných perokresbových nákresů, detailní popisy přístupů k jednotlivým památkám a samozřejmě fundovaný nástin historie s popisem stavebního vývoje od vzniku až do současnosti. Celá kniha je v příloze přeložena do angličtiny.

Autoři: Tomáš Durdík, Viktor Sušický /2000,2019/ Publikace nakladatelství Ag.PANKRÁC: www.pankrac.com

Sdílet

Mohlo by vás zajímat