Pohádkové hrady existují! Podívejte se, kam za nimi vyrazit

Pohádky jsou v Čechách od nepaměti oblíbené, a o to více ve chvíli, kdy jsme je začali sledovat i v kinech či televizích. Ty nejznámější patří k pokladům naší kinematografie a sledujeme je také každoročně v televizi. Podívejte se do nejznámějších hradů a zámků, které sloužili jako příbytky krásných princů, princezen a králů.

Autor:Zdroj: Wikipedia

Švihov

Krásný gotický vodní hrad se nachází v okrese Klatovy a jedná se o národní kulturní památku. Hrad můžeme dohledat v historii již v roce 1375, ve kterém patřil rodu pánu z Rýzmberka. Mezi lety 1480 – 1489 získal svou podobu pozdní gotiky.

Tento historický klenot posloužil štábu při natáčení nejznámější pohádky u nás, totiž Tři oříšky pro popelku. V té době byl v téměř katastrofálním stavu, ale díky šikovným filmařům a kulisám se skvěle hodil jako selský statek popelčiny macechy. Pokud se ptáte, kdeže sídlil princ, pak vězte, že blízko Drážďan na hradě Moritzburg.

Bouzov

Středozápadní Morava ukrývá malebnou vesničku Bouzov i s jejím majestátním hradem. Ten už nevypadá tak, jako na přelomu 13. – 14. století, ale nese si především podobu z přelomu 19. a 20. století, kdy byl přestavěn. Hrad Bouzov patří na seznam národních kulturních památek a filmaři si ho zamilovali.

Bouzov můžeme vidět například v pohádce O Jasněnce a létajícím ševci. Právě z jeho hradeb a věže se vznesl Jíra na svých křídlech. Dále se tu natáčela i méně známá pohádka O Janovi a jeho podivuhodném příteli a samozřejmě všemi oblíbená Arabela.

Hrádek u Nechanic

Neogotický zámek, který nejdete necelých 12 km od Hradce Králové byl postaven mezi lety 1839 – 1854 jakožto hlavní sídlo hrabat z Harrachu. Zámek byl staven ve stylu romantické neogotiky a jeho zahrady zase měli připomínat anglické parky, jejichž součástí je také obora a bažantnice.

V jeho komnatách našla útočiště Libuška Šafránková z pohádky Princ a Večernice, zatímco princ Velen zatím sídlil v Ploskovicích. Pokud by vás zajímalo, kde se odehrával lítý boj s Mrakomorem, pak budete muset sbalit batoh a vydat se na hrad Krakovec.

Autor: Redakce, Komerční sdělení 

 

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat