Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

Chata a rohledna Kleť
Chata a rohledna Kleť
© Martin Hájek, 02/2008

Měšťanský pivovar v Táboře

Původně měšťanský pivovar procházel během své existence různými změnami. Původně se nacházel v prostorách bývalého hradu Kotnova, od roku 1863 jej sdružení právovárečných měšťanů začalo přebudovávat a modernizovat, díky tomu byly zničeny nejstarší části hradu, ale byla nalezena keltská bronzová soška kance. Od roku 1948 se v pivovaru střídaly různé státní organizace, až byl roku 1981 zrušen. Později jej koupila místní firma, která v něm vybudovala hotel a expozici Táborský poklad.

pivovar od jihu
pivovar od jihu
© Milan Caha 12/2009

Rozhledna Kleť v Blanském lese

Rozhledna s restaurací je nejstarší rozhlednou u nás (1825) původně sloužila jako měřická věž a hvězdárna. Od roku 1961 na ní vede lanovka, ale pohodlně se k ní dostanete i autem nebo pěšky. Zajímavý je výstup přímo pod lanovkou. Při jasném, nejlépe zimním, počasí jsou krásně vidět Alpy. To, že Kleť má v Jižních Čechách nejvíce slunečních dní, využívají nejvýše položené sluneční hodiny, které jsou poblíž rozhledny.

Chata a rohledna Kleť
Chata a rohledna Kleť
© Martin Hájek, 02/2008

Zámek Hoštice u Volině

Zámek Hoštice u Volyně je znám hlavně kvůli natáčení filmů Slunce, seno… Právě v tomto zámečku bylo sídlo tehdejšího filmového JZD, dnes je však nepřístupný.  I když od dob natáčení filmu uběhlo spoustu let, může pro vás být zážitkem srovnávat obrazy, které znáte z filmů se skutečností. Dominantou obce je Kostel Narození Panny Marie z roku 1593, na přilehlém hřbitově je hrob známého zpěváka Michala Tučného.

Filmový zámek Slunce, seno... v Hošticích
Filmový zámek Slunce, seno... v Hošticích
© Roman Řezáč 07/2004

Zámek z filmu Slunce seno .... 1983
Zámek z filmu Slunce seno .... 1983
Fotorepro

Přírodní památka Kadovský viklan

Je to jeden z nejznámějších českých vilkanů. Nachází se na pahorku nedaleko obce Kadov. Za dobu své existence byl několikrát shozen a opět vrácen na své původní místo. Naposledy tomu tak bylo roku 2003, to byl viklan vrácen na své místo a zabezpečen proti spadnutí. Od té doby se neviklá. V roce 1985 byl prohlášen, za přírodní památku.

Viklan
Viklan
© Milan Caha 07/2013


Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek stojí na místě bývalého královského hradu Froburg ze 13. Století. Dnešní novogotickou podobu získal po přestavbě v letech 1840 – 1871. Sídlo knížecí rodiny má 11 věží a 140 místností. Některé jsou přístupné veřejnosti. V polovině 20. Století byly jízdárna, stáje a kočárovny upraveny na Alšovu jihočeskou galerii, kde se nachází stálá expozice jihočeského umění a holandského malířství.


Hluboká nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou
© Hrady.cz


O dnešním názvu zámku se stále vedou spory. Jedni tvrdí, že se jmenuje podle své polohy hluboko v lesích, jiní prosazují názor, že název je kvůli výstavbě na skále nad hlubokým vltavským údolím a někteří se domnívají, že je název odvozen od studně ze zámku, která je hluboká 125m.

Tento nádherný zámek určitě stojí za vaši návštěvu alespoň jedenkrát za život.

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska