Nepál: Rozmanité turistické destinace, vydejte se po stopách Yettiho

Nepál, oficiálně Federativní demokratická republika Nepál, je stát nacházející se v Jižní Asii. Oficiálním jazykem je nepálština a hlavním náboženstvím je hinduismus. Hlavní město Káthmándú a nejvyšší hora Mount Everest, přiláká každý rok mnoho turistů.

Zdroj: Luca Galuzzi / CC BY-SA 2.5

Údolí Káthmándú

Nejen pagodovité střechy paláců, chrámů a obytných domů nebo bohatství řezbářských prací, které zdobí dokonce i prosté soukromé domy, ale i půvab údolí Káthmándú a zlatá výzdoba chrámů musí uchvátit každého. Fascinuje celková atmosféra, ale také lidé, kteří ji vytvářeli mnohem dříve, než bylo v roce 723 založeno první hlavní město.

Obyvatelé údolí demonstrovali svou hlubokou víru v mohutných stavbách. Na ústřední náměstí v Káthmándú, jenž se v ostatních městech nazývá Dárbárské, navazuje královský palác a četné chrámy. Bhatgaon je vlastně takové otevřené muzeum, neboť i ono, stejně jako obě další hlavní města, vyzařuje typicky nepálskou atmosféru, kterou určuje stavební sloh mallských vládců.

Lumbiní

Zdroj: Tttrung / CC BY-SA 3.0

Podle tradice měla kněžna Mája sen, v němž bílý slon s devíti kly sestoupil z nebes a vstoupil do jejího těla. Když se blížil čas porodu, vydala se do domu svých rodičů. Na cestě porodila v háji blízko města Lumbiní vestoje ze svého boku syna, který hned po narození učinil sedm kroků do každé ze světových stran a každým z kroků dal rozkvést jednomu lotosovému květu. V chrámu Mahá Mája je scéna narození zobrazena. Háj u Lumbiní, se jako místo narození prince Siddhárty Gautamy, stal poutním místem.

Národní park Ságarmátha

Zdroj: Nmnogueira / En.wikipedia.org

S trekkingem turistů přišly do Himálaje problémy. Aby byla udržena ekologická rovnováha v Nepálu a především v oblasti při úpatí Mount Everestu, tu byl v roce 1976 vyhlášen národní park. Nejvyšší horu světa nazývají Nepálci Ságarmátha, Nebeský král, Tibeťané jí zase říkají Čomolungma, bohyně Matka Země.

V Národním parku se nachází nejmohutnější horská oblast světa. Nejen výška hor působí úchvatným dojmem. V parku se totiž nachází nejdelší ledovec na světě s názvem Ngozumpský ledovec, jenž je dlouhý 20 kilometrů. Park se pyšní rozmanitou flórou, kam se řadí např. himalájská jedle vysoká až 4000 m, nebo různé druhy rostlin rostoucí ve vyšších polohách jako hvozdíky, hořce nebo křížokvěté rostliny. O Himálajích se traduje, že zde byl viděn sněžný muž Yetti.

Národní park Čitvan

Zdroj: Wen-Yan King – Flickr / CC BY 2.0

V Národním parku se určitě setkáme s nosorožci pancéřovými, kterých tu žije asi 400. Dospělý nosorožec denně sežere 200 kg trávy a vypije až 100 litrů vody. Mezi další chráněná zvířata, která se v parku vyskytují, patří i levharti a tygři. V roce 1962 bylo králem Mahéndrem založeno chráněné území nosorožců a v roce 1973 byla oblast vyhlášena národním parkem, jež byla r. 1977 rozšířena na dnešní rozlohu.

Autor: Denisa Nová