Gripsholm je výrazný švédský filmový zámek

Mnoho cestovatelů se vydává do Švédska poznávat mnohdy stále neposkvrněnou přírodu. Ovšem i ti, kteří mají v oblibě spíše historické památky si přijdou ve Švédsku na své. Jednou z nejoblíbenějších je švédský zámek Gripsholm.

Zdroj: Pixabay

Ikonická architektura

Gripsholm patří mezi stavby, které rozeznáte už z dálky. Mnohdy bývá díky červené barvě cihel, ze kterých je postaven porovnáván s polským Malborkem. Přesto je jejich historie zcela jiná. Sdílejí pouze relativní blízkost Baltskému moři.

Gripsholm sám leží na ostrůvku ležícím blízko břehu švédského jezera Malaren, zhruba 60 kilometrů do Stockholmu. První zmínky o hradě na tomto ostrově máme již z roku 1380, kdy si ho zde postavil královský družiník Bo Jonsson. Zbytky původního hradu jsou stále patrné v základech zámku.

V majetku šlechty zůstal až do poloviny 16. století, kdy ho do držení získala švédská královská rodina. Od té doby byl zámek svědkem mnoha významných událostí švédské historie. Švédští králové měli obzvláště v oblibě využívat ho jako vězení pro nepohodlné příbuzné, případně se zámek postaral o internaci králů svržených.

Na konci 19. století prodělal Gripsholm rozsáhlou rekonstrukci. Během ní bylo ovšem odstraněno mnoho prvků, které byly na zámek přidány v průběhu předcházejících staletí. Po této rekonstrukci získává zámek svoji současnou podobu, kombinující renesanční prvky a modernější architekturu.

Zdroj: Pixabay

Zámek dnes

V dnešní době je Gripsholm velmi oblíbeným cílem turistů hned z několika důvodů. Uvnitř zámku se nachází velmi působivé expozice, ukazující návštěvníkům detaily ze života švédských panovníků, kteří zámek obývali.

Zároveň je dostupné zámecké divadlo, které navazuje na několik staletí trvající tradici divadelních představení. Okolí zámku je také velmi působivé, vezmeme-li v potaz, že se nachází v rozsáhlé jezerní oblasti.

Gripsholm se stal oblíbenými kulisami pro západoněmecké komedie, natáčené v druhé polovině 20. století. Pravý filmový fanoušci tak rozpoznají jeho červené zdi hned v několika komediálních snímcích. Nejznámější film, ve kterém se zámek vyskytuje, nese i jeho jméno, a pojednává ovšem o osudu mileneckého páru v předvečer Druhé světové války.

Autor: David Štafl