Kamenná věž postavená z iniciativy knížete Josefa Schwarzenberga roku 1825 jako triangulační a rozhledový bod. Novogotická stavba bývá označována za nejstarší rozhlednu v Čechách.
Hlavní obrázek místa
Rohledna na Kleti
© Michaela Homolkova, 04/2007
Rozhledna s restaurací leží na více než tisíc metrů vysoké hoře (na nejvyšším vrcholku Blanenského lesa). Je dostupná pohodlně lanovkou či autem, nebo poctivě pěšky (zajímavý je výstup přímo pod lanovkou). Ideální výlet je to pro vodáky co kotví na tábořišti na Dívčáku. Při jasném počasí (nejlépe zimní mrazivo) nádherný pohled na Alpy!
Mass, Turyna Petr, 6.1. 2004
turistické

V okolí jsou nejvýše položené sluneční hodiny u nás. Využívají skutečnosti, že Kleť má v jižních Čechách nejvíce slunečných dní v roce. Jsou zhotoveny z kamene, mědi a stříbra.

6.1. 2004

historie

Nejstarší zachovalá rozhledna

Tato kamenná novogotická věž se honosí titulem nejstarší rozhledny u nás (1825). Původně sloužila též jakož to triangulační věž a hvězdárna. Projekt zpracoval ing. Jan Salaba. V roce 1961 si lenoši postavili více než kilometr a půl dlouhou lanovku, která překonává převýšení téměř 350 metrů.

Mass, Turyna Petr, 6.1. 2004

pověsti

Krasava a Belzebub

Na nejvyšší hoře Blanského lesa stál pevný hrad a v něm spravedlivě vládl vladyka Hrozen. Měl jedinou dceru, dobrotivou a sličnou, které říkali Krasava. Ucházelo se o ni mnoho ženichů a zvláště švarný mladík snědých tváří a jiskrného pohledu, o kterém se proslýchalo, že je to sám Belzebub. Když kníže pekel poznal, že jeho proměna je prozrazena, přísahal pomstu za to, že dostal od Krasavy košem. Jednoho dne, když všichni z hradu odjeli na lov, rozpoutal Belzebub nad Kletí děsivou bouřku; lámal pevné hradby hradu a metal kamení do všech stran. Bludný mnich, který šel náhodou okolo, zdvihl kříž a zahnal Belzebuba do pekel. Balvany ležící dodnes na temeni Kleti jsou zbytky onoho mocného sídla rozkotaného ďáblem.

6.1. 2004

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Kájov

Místa v okolí

 Granátník
 Chlum
 Červený Dvůr
 Dobrkovický mlýn
 Chvalšiny - MPZ
 Třísovská lípa
 Třísov
 Dívčí Kámen
 městské opevnění
 výklenková kaple
 městská zbrojnice
 Kvítkův dvůr
 kostel sv. Markéty
 Český Krumlov
 hradiště Záluží
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jošta
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 prelatura
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 boží muka
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 Štěkře
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Kluk
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Ondřeje
 kostel sv. Víta
 hradiště Kuklov
 Habří
 Habří
 kaplička Panny Marie
 Kuglvajt
 kaplička Panny Marie
 návesní kaple
 výklenková kaplička
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Koroseky
 Maškovec
 kaplička sv. Anny
 kaple sv. Víta
 Boršov
 Čakovec
 Slavkov
 Holašovice - VPR
 Bartochov
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Linharta
 Holkov
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 Plavnice
 Poříčí
 fara
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 mariánský sloup
 Pasovary
 výklenková kaple
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 výklenková kaple
 historická kovárna
 Kamenná věž
 Trojaň
 kaple
 vodojem
 kaple
 výklenková kaple
 Velešín
 vodní nádrž Římov
 Římov
 zvonička
 Doubíčko
 Staré Machovice
 rybářská bašta
 panský dům
 Houžná
 vodárenská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 Červený dvůr
 muzeum koněspřežky
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 Solní brána
 radnice
 Přední vodní mlýn
 solnice
 Puklicův dům
 Samson
 Masné krámy
 kostel sv. Rodiny
 Omlenička
 Černá věž
 Rabenštejnská věž
Základní informace místa
ID místa: 1916
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama