Kamenná věž postavená z iniciativy knížete Josefa Schwarzenberga roku 1825 jako triangulační a rozhledový bod. Novogotická stavba bývá označována za nejstarší rozhlednu v Čechách.
Hlavní obrázek místa
Rohledna na Kleti
© Michaela Homolkova, 04/2007
Rozhledna s restaurací leží na více než tisíc metrů vysoké hoře (na nejvyšším vrcholku Blanenského lesa). Je dostupná pohodlně lanovkou či autem, nebo poctivě pěšky (zajímavý je výstup přímo pod lanovkou). Ideální výlet je to pro vodáky co kotví na tábořišti na Dívčáku. Při jasném počasí (nejlépe zimní mrazivo) nádherný pohled na Alpy!
Mass, Turyna Petr, 6.1. 2004
turistické

V okolí jsou nejvýše položené sluneční hodiny u nás. Využívají skutečnosti, že Kleť má v jižních Čechách nejvíce slunečných dní v roce. Jsou zhotoveny z kamene, mědi a stříbra.

6.1. 2004

historie

Nejstarší zachovalá rozhledna

Tato kamenná novogotická věž se honosí titulem nejstarší rozhledny u nás (1825). Původně sloužila též jakož to triangulační věž a hvězdárna. Projekt zpracoval ing. Jan Salaba. V roce 1961 si lenoši postavili více než kilometr a půl dlouhou lanovku, která překonává převýšení téměř 350 metrů.

Mass, Turyna Petr, 6.1. 2004

pověsti

Krasava a Belzebub

Na nejvyšší hoře Blanského lesa stál pevný hrad a v něm spravedlivě vládl vladyka Hrozen. Měl jedinou dceru, dobrotivou a sličnou, které říkali Krasava. Ucházelo se o ni mnoho ženichů a zvláště švarný mladík snědých tváří a jiskrného pohledu, o kterém se proslýchalo, že je to sám Belzebub. Když kníže pekel poznal, že jeho proměna je prozrazena, přísahal pomstu za to, že dostal od Krasavy košem. Jednoho dne, když všichni z hradu odjeli na lov, rozpoutal Belzebub nad Kletí děsivou bouřku; lámal pevné hradby hradu a metal kamení do všech stran. Bludný mnich, který šel náhodou okolo, zdvihl kříž a zahnal Belzebuba do pekel. Balvany ležící dodnes na temeni Kleti jsou zbytky onoho mocného sídla rozkotaného ďáblem.

6.1. 2004

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Kájov

Místa v okolí

 Granátník
 Chlum
 Červený Dvůr
 Dobrkovický mlýn
 Chvalšiny - MPZ
 Třísovská lípa
 Třísov
 Dívčí Kámen
 městské opevnění
 kostel sv. Markéty
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 Kvítkův dvůr
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jošta
 hradiště Záluží
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 prelatura
 kaple sv. Martina
 boží muka
 fotoatelier Seidel
 Štěkře
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Kluk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Habří
 Habří
 kaplička Panny Marie
 Kuglvajt
 kaplička Panny Marie
 návesní kaple
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Maškovec
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Boršov
 Slavkov
 Holašovice - VPR
 Čakovec
 Bartochov
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Linharta
 Holkov
 kaple sv. Josefa
 Poříčí
 špýchar s bránou
 Plavnice
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 mariánský sloup
 Pasovary
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Kamenná věž
 Trojaň
 Velešín
 Římov
 Doubíčko
 Staré Machovice
 rybářská bašta
 panský dům
 Houžná
 vodárenská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 Červený dvůr
 Solní brána
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 solnice
 radnice
 Přední vodní mlýn
 Puklicův dům
 Samson
 Masné krámy
 kostel sv. Rodiny
 Omlenička
 Černá věž
 Rabenštejnská věž
Základní informace místa
ID místa: 1916
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama