Kamenná věž postavená z iniciativy knížete Josefa Schwarzenberga roku 1825 jako triangulační a rozhledový bod. Novogotická stavba bývá označována za nejstarší rozhlednu v Čechách.
Hlavní obrázek místa
Rohledna na Kleti
© Michaela Homolkova, 04/2007
Rozhledna s restaurací leží na více než tisíc metrů vysoké hoře (na nejvyšším vrcholku Blanenského lesa). Je dostupná pohodlně lanovkou či autem, nebo poctivě pěšky (zajímavý je výstup přímo pod lanovkou). Ideální výlet je to pro vodáky co kotví na tábořišti na Dívčáku. Při jasném počasí (nejlépe zimní mrazivo) nádherný pohled na Alpy!
Mass, Turyna Petr, 6.1. 2004
turistické

V okolí jsou nejvýše položené sluneční hodiny u nás. Využívají skutečnosti, že Kleť má v jižních Čechách nejvíce slunečných dní v roce. Jsou zhotoveny z kamene, mědi a stříbra.

6.1. 2004

historie

Nejstarší zachovalá rozhledna

Tato kamenná novogotická věž se honosí titulem nejstarší rozhledny u nás (1825). Původně sloužila též jakož to triangulační věž a hvězdárna. Projekt zpracoval ing. Jan Salaba. V roce 1961 si lenoši postavili více než kilometr a půl dlouhou lanovku, která překonává převýšení téměř 350 metrů.

Mass, Turyna Petr, 6.1. 2004

pověsti

Krasava a Belzebub

Na nejvyšší hoře Blanského lesa stál pevný hrad a v něm spravedlivě vládl vladyka Hrozen. Měl jedinou dceru, dobrotivou a sličnou, které říkali Krasava. Ucházelo se o ni mnoho ženichů a zvláště švarný mladík snědých tváří a jiskrného pohledu, o kterém se proslýchalo, že je to sám Belzebub. Když kníže pekel poznal, že jeho proměna je prozrazena, přísahal pomstu za to, že dostal od Krasavy košem. Jednoho dne, když všichni z hradu odjeli na lov, rozpoutal Belzebub nad Kletí děsivou bouřku; lámal pevné hradby hradu a metal kamení do všech stran. Bludný mnich, který šel náhodou okolo, zdvihl kříž a zahnal Belzebuba do pekel. Balvany ležící dodnes na temeni Kleti jsou zbytky onoho mocného sídla rozkotaného ďáblem.

6.1. 2004

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Kájov

Místa v okolí

 Granátník
 Chlum
 Červený Dvůr
 Dobrkovický mlýn
 Chvalšiny - MPZ
 Třísovská lípa
 Třísov
 Dívčí Kámen
 městské opevnění
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 Kvítkův dvůr
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jošta
 hradiště Záluží
 židovský hřbitov
 radnice
 kaplanka
 mariánský sloup
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 prelatura
 kaple sv. Martina
 boží muka
 fotoatelier Seidel
 Štěkře
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Kluk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Habří
 Habří
 kaplička Panny Marie
 Kuglvajt
 kaplička Panny Marie
 návesní kaple
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Maškovec
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Boršov
 Slavkov
 Holašovice - VPR
 Čakovec
 Bartochov
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Linharta
 Holkov
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 Poříčí
 Plavnice
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 mariánský sloup
 Pasovary
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Kamenná věž
 Trojaň
 Velešín
 Římov
 Doubíčko
 Staré Machovice
 rybářská bašta
 panský dům
 Houžná
 kostel sv. Vojtěcha
 Červený dvůr
 Solní brána
 biskupská rezidence
 solnice
 Omlenička
 Černá věž
 Rabenštejnská věž
Základní informace místa
ID místa: 1916
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama