Trochu nevšední procházka Táborem okolo hradeb až do centra vhodná i pro rodiny s dětmi

Tipů na zajímavá místa v historickém Táboře je jistě bezpočet, nabídneme tudíž trochu netradiční procházku, kterou lze absolvovat i s dětmi, které se mohou na chvíli zabavit na hřišti, nebo naopak pro ty, kteří si v horkých dnech rádi odpočinou na lavičce v parku v příjemném stínu.

Bechyňská brána a věž Kotnov
Bechyňská brána a věž Kotnov
Autor:© Iva Havrlíková 08/23

Historické opevnění Tábora

Opevnění vzniklo v polovině 15. století a podstatnějšími úpravami prošlo v první polovině 17. století. Hradební systém kolem historického jádra zahrnuje hradební zdi, vnitřní parkánové zdi, brány a bašty.

Jakou dopravu zvolit

Druhé největší město jihočeského kraje se pyšní svým historickým centrem a je pochopitelně dosažitelné jak autobusovou, tak vlakovou dopravou. Pokud naleznete vhodný spoj, není od věci ji využít, protože parkování auta je ve městě opravdu dost problematické, parkovišť je v centru nedostatek a jsou placená, takže své vozidlo budete stejně možná nuceni zanechat v okrajové čtvrti.

Na procházce

Vstoupíte tudíž do Holečkových sadů a upoutají vás modré dveře uprostřed zdi.

Tajuplné modré dveře
Tajuplné modré dveře Autor: © Iva Havrlíková 08/23

Jsou vysoko nad úrovní země, svojí jasnou barvou působí v nehezké zdi jako pěst na oko a mají v sobě jakési tajemno. Kam asi vedou? Co skrývají? Kdo jimi kdysi chodil?

Záhada zůstává nerozluštěna a putujete dále pod hradbami k Soukenické baště, která značně vyčnívá z opevnění a kdysi tak umožňovala střelbu na obě strany.

 
Soukenická bašta
Soukenická bašta Autor: © Iva Havrlíková 08/23
 
 
Žižkova bašta
Žižkova bašta Autor: © Iva Havrlíková 08/23
 

U Žižkovy bašty s fasádou v neogotickém stylu můžete spočinout ve stínu na lavičkách, pokud máte menší děti, můžete jim dopřát kratochvíli na hřišti.

 
Opevnění
Opevnění Autor: © Iva Havrlíková 08/23
 
 
Hřiště v Holečkových sadech
Hřiště v Holečkových sadech Autor: © Iva Havrlíková 08/23
 

Od Žižkovy bašty zamíříte okolo vyhlídkového místa a budete se stále držet vpravo. Za nedlouho se ocitnete u Bechyňské brány a hradní věže Kotnov.

Bechyňská brána a věž Kotnov
Bechyňská brána a věž Kotnov Autor: © Iva Havrlíková 08/23

Bechyňská brána je jedinou dochovanou bránou středověkého opevnění a současnou podobu získala v 15. století.

Věž Kotnov je dominantní památkou na hrad, který zanikl požárem roku 1532. Nyní je tato 25 m vysoká věž přístupná jako vyhlídková.

 

Úzká ulička v centru města
Úzká ulička v centru města Autor: © Iva Havrlíková 08/23
A nebyla by to ta správná návštěva Tábora, kdybyste alespoň na skok nezavítali na Žižkovo náměstí. K náměstí se budete proplétat úzkými romantickými uličkami a cestou možná narazíte i na zdejšího husitu, který brání dřevěná vrata.

Husita bránící vrata
Husita bránící vrata Autor: © Iva Havrlíková 08/23

Náměstí Jana Žižky
Náměstí Jana Žižky Autor: © Iva Havrlíková 08/23

Při obhlídce náměstí s pověstným památníkem Jana Žižky můžete zavítat také do rozlehlého podzemí z 15. a 16. století.

Renesanční vodárenská věž
Renesanční vodárenská věž Autor: © Iva Havrlíková 08/23
Z náměstí se Tržní ulicí dostanete na východní stranu hradeb, kde se tyčí renesanční vodárenská věž, která vznikla v 16. století. Za úkol měla rozvádět vodu z nádrže Jordán do městských kašen.

Naše procházka po Táboře se blíží ke konci. Zbývá už jen jedna bašta. A to Táborská bašta. Jídlo, které nese název po městě Tábor, ale podrobnější informace o vzniku názvu se mi dohledat opravdu nepodařilo. Oblíbený pokrm, který upadl poslední léta v zapomnění. Bude už otázkou štěstí na něj v táborských restauracích narazit.

A jak má taková Táborská bašta vypadat? Základem jsou dva druhy mas. Vepřové pečené a uzené s dvěma druhy knedlíků (houskový a bramborový) a zelí. Někdy se přidávala ještě opečená klobása a jindy klobása zastoupila pečené maso.

Pokud vám zbyla časová rezerva, zde je pár tipů na zajímavá místa, která také stojí za zhlédnutí

  •  Táborský (Jordánský) vodopád

Tři metry vysoký umělý vodopád vznikl v Táboře roku 1693 na pravém konci hráze Jordánu, aby odváděl vodu při možných záplavách.  Když budete mít štěstí, bude při vaší návštěvě chrlit vodu.

  • Granátová skála

Na souřadnicích N 49°24.619', E 14°39.397'můžete spatřit skálu bohatě osázenou granáty typu almanditu ve velikosti až lískového oříšku. K pozorování granátů je ideální vyleštěná plocha skály.

Jiří Hrzán balancující
Jiří Hrzán balancující Autor: © Iva Havrlíková 08/23

  • Táborský rodák Jiří Hrzán balancující na zdi

Jiří Hrzán miloval výšky a rád riskoval život, což se mu dokonce stalo osudným v jeho 41 letech, kdy se zřítil během šplhání po fasádě.  Sochu stojící na opěrné zdi poblíž gymnázia odhalily jeho dcery v roce 2019.

 

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Vod%C3%A1rensk%C3%A1_v%C4%9B%C5%BE_(T%C3%A1bor)
  • https://pamatkovykatalog.cz/dum-19994414https://pamatkovykatalog.cz/dum-19993901
  • https://www.visittabor.eu/vez-kotnov-a-bechynska-brana
  • https://www.kudyznudy.cz/aktivity/granatova-skala-v-tabore
  • https://www.kudyznudy.cz/aktivity/jordansky-vodopad-v-tabore vodopád
  • https://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/166426/nova-socha-jiriho-hrzana-41-jako-by-chtel-vzletnout.html
  • info tabule ve městě

Galerie

Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat


Pod příkrovem temného podzemí: Objevování tajů Punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně, nacházející se v malebném koutu jižní Moravy, jsou fascinující destinací pro všechny, kdo mají zájem prozkoumávat přírodní krásy a tajemství.

Kam na výlet v Moravskoslezském kraji - část IV.
Skanzen, dřevěný kostel, zámek nebo arboretum. Dnešní díl vás provede mnoha zajímavými a rozličnými místy, kdy zde v tomto článku je popsáno nejen něco málo z historie, ale také...

Trochu nevšední procházka Táborem okolo hradeb až do centra vhodná i pro rodiny s dětmi
Tipů na zajímavá místa v historickém Táboře je jistě bezpočet, nabídneme tudíž trochu netradiční procházku, kterou lze absolvovat i s dětmi, které se mohou na chvíli zabavit na...

Výlet do nejstaršího anglického parku v českých zemích
Nejstarší zámecký park anglického typu na českém území vznikl koncem 18. století na panství Jana Rudolfa Czernina a na dnešním rozhraní Ústeckého a Karlovarského kraje

Malá zastávka na hradě Valečov
Při toulkách Českým rájem stojí určitě za návštěvu zřícenina hradu Valečov a přilehlá skalní obydlí nacházející se na okraji chráněné krajinné oblasti Český ráj, 6 km...

Kam na výlet v Moravskoslezském kraji - část VI.
Vagonářské muzeum v zámku, dřevěné kostely, nejhlubší propast jako přírodní památka, hrad i zámek. To všechno skýtá tento díl série Kam na výlet v Moravskoslezském kraji. Text je...

Milujete prostředí nahánějící strach a hrůzu? Nahlédněte do útrob hradu Kost, který vám představí svoji středověkou mučírnu
Náš nejzachovalejší gotický hrad Kost se ukrývá v Českém ráji v malebném údolí Plakánek. Po prohlídce hradu je ideální procházka tímto údolím ke mlýnu Doroty Máchalové...

Kouzelným Maloskalskem na hrad Frýdštejn a Vranovský hřeben
Putování z Malé Skály přes skalní hrádek Drábovna a hrad Frýdštejn na Vranovský hřebem se zbytky hradu Vranova, na nichž průmyslník Römisch vybudoval v 19. století pozoruhodný...

Kam na výlet v Moravskoslezském kraji - část III.
Dnešní díl nás provede nejrůznějšími místy. Od obce Bílá, která skýtá mnoho aktivit pro všechny lidi věkové kategorie, přes zachovalý důl, zoologickou zahradu, lidovou dřevěnku...

Za zapomenutým hradem a jihočeskými písničkami
Putování krajem hezkých písniček od Pohádkové kovárny kolem Tálínského rybníka k zapomenutému hradu v Myšenci a podle řeky Blanice k renesanční tvrzi Klokočín a do Maletic