Velmi ceněný renesanční zámek z let 1564 - 68 dal vystavět P. Feigel. Mezi lety 1955 až 1960 byl zámek nákladně rekonstruován. Obdélná patrová budova s obvodovým dřevěným ochozem a štítovou atikou. Cenné kamenné prvky. Dnes v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek od severovýchodu
© Jan P. Štěpánek 08/2006

Historie zámku

Graficke pismenko Tento renesanční zámek – kaštiel´ - dal v letech 1564 až 1568 postavit Petr Feigel, jež byl přes svou manželku spřízněn s rodem Thurzů. Po roce 1945 byl zámek velmi zanedbaný. Jeho další osud je v době 50. let 20. století takřka světlou výjimkou. Mezi lety 1955 až 1960 byl zámek nákladně rekonstruován. Mimo jiné bylo obnoveno sgrafito na fasádě nad hlavním vchodem a obnovena celá dřevěná galerie kolem prvního poschodí (dřevěná krakorce však byly vyměněny za betonové držáky). V současnosti je objekt v soukromých rukou a na pohled je velmi sešlý.
Jan P. Štěpánek, internet, 7.8. 2006

  popis

  O zámku – Kaštieli – v Betlanovcích se říká, že má mezi renesančními zámky na Slovensku jedinečné postavení. Naleznete jej snadno. Nachází se přímo v centru obce Betlanovce, ležící nedaleko Popradu při cestě do Slovenského ráje, za zdejším farním kostelem stojícím přímo u cesty. Jedná se o jednoduchou obdélnou patrovou budovu bez opevnění či nárožních věží, bez vnitřního dvora a podél celého obvodu jí obíhá ve výši prvního patra dřevěný ochoz,

  Jan P. Štěpánek, 7.8. 2006


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Slovensko, Košický,
  OOO