Sobota, 5. prosinec 2020. Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš

zámek Veľký Biel

kaštieľ Imricha Csákyho
Zámek (kaštieľ) nechal postavit v l. 1719-1732 na místě staršího sídla Žigmund Čáki, spravoval jej jeho bratr Imrich. Za 2. světové války částečně vyhořel. V r. 1955 zrekonstruován, od r. 1960 sloužil jako domov důchodců a později jako ústav pro mentálně postižené. Poté vrácen v restituci.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Obec Veľký Biel se nachází na jihozápadním Slovensku v Bratislavském kraji v okrese Senec. K nejvýznamějším památkám obce patří kostel Povýšení sv. Kříže a monumentální barokní kaštěl (též kaštel, slov. kaštieľ). I když se často jedná o malé stavby a v ČR jsou mnohdy nesprávně označovány množně jako zámečky, jedná se nezřídka o velmi rozsáhlé objekty. Mezi ty velké patří právě kaštěl Veľký Biel. Areál bývá prozatím přístupný pouze při příležitostech konání různých akcí a příležitostných prohlídek částečně zachovalého barokního interiéru.
Luděk Vláčil, 7.9. 2016

  historie

  První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1294, kdy se nazývá Beel. Prvním známým šlechtickým sídlem ve vsi byla dřevěná tvrz se slaměnou střechou a padacím mostem, která stávala na vršku západně od kostela. Druhé šlechtické sídlo vzniklo na místě dnešního zámku. Současný zámek nechal vybudovat Žigmund Čáki (Csáky) pod správou svého bratra Imricha Čáki. Stavba byla provedena podle projektu

  Luděk Vláčil - zdroj: Atlas slovenských kaštieľov a kúrií - 1. (Bratislavský kraj) Nikoleta Jurčinová, Miloš Zverina, Nitrava (2014), http://www.velkybiel.eu, http://www.kastielvelkybiel.sk a další, 27.5. 2016

  popis

  Nádvoří trojkřídlé budovy je na čtvrté straně ukončeno dvěma kratšími křídly tak, že z oken největšího, společenského sálu v 1. poschodí vstupního křídla je přes nádvoří vidět až do bývalého parku. Dříve se tudy do zámku také vstupovalo. Nároží objektu zdobí čtyři čtyřhranné věže. Čelnímu průčelí dominuje středový vyvýšený rizalit s trojúhelníkovým tympanónem, jehož mansardovou

  Luděk Vláčil - zdroj: Atlas slovenských kaštieľov a kúrií - 1. (Bratislavský kraj) Nikoleta Jurčinová, Miloš Zverina, Nitrava (2014), 7.9. 2016

  Půdorys místa

  výřez areálu zámku.
  © zdroj: https://mapy.cz
  Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Bratislavský,  Senec  ( SC ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 12824
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12824
  Uveřejněno: 7.9.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama