Sobota, 5. prosinec 2020. Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zámek vznikl na přelomu 16.-17. stol. snad v místě staršího hrádku. V r. 1663 a poté r. 1704 vyhořel. V l. 1704-1705 jej dal baron Labšanský obnovit. Od r. 1935 sloužil jako sýpka. V l. 1946-1968 byl využíván jako škola a poté jako sklad. Dnes je nepříliš udržovaný areál v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek z jihovýchodu.
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Jablonica se nachází na západním Slovensku v Trnavském kraji v okrese Senica na úpatí Malých Karpat. V severní části obce u hlavní silnice naproti kostelu sv. Štěpána stojí výrazný trojkřídlý barokní zámek se dvěma nárožními věžemi a s přilehlou zahradou. Objekt je bohužel zchátralý a nepřístupný.
V okolí obce v chráněné krajinné oblasti Malé Karpaty je mnoho turisticky zajímavých a krásných míst. Z nádraží v Jablonici vychází žlutě značená turistická stezka, která vede k nedaleké zřícenině hradu Korlátka. Na okolních kopcích se však nachází ještě další působivé zříceniny jako například zříceniny hradů Dobrá Voda, Ostrý Kameň, Branč a Plavecký hrad nebo zřícenina kláštera sv. Kateřiny a Smolenický zámok.
Luděk Vláčil, 24.4. 2016

  historie

  První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1262, kdy se uvádí jako Jabluncha. Vznik kaštela (typ zámku) se ve starší literatuře klade někdy do doby koncem 16. století. Podle novější literatury jej měl založit v roce 1608 Jeremiáš Pongrác a Pavol Apoloni snad v místě staršího hrádku. V roce 1663 v době tureckého vpádu zámek vyhořel a poté byl znovu obnoven. Později znovu vyhořel v roce 1704 v době

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jablonica.sk., 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010 a další, 16.4. 2016

  popis

  Kaštel (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) je dvoupodlažní trojkřídlá budova se dvěma diagonálně situovanými čtvercovými věžemi na hlavní fasádě. Do dvora vystupuje rizalit s velkým barokním pilastrovým portálem s rozeklaným štítem, z něhož vyrůstá ústřední supraportový nástavec. K zámku přiléhá trojkřídlá barokní

  Luděk Vláčil - zdroj: www.slovenskehrady.sk, 24.4. 2016

  Půdorys místa

  Výřez bývalého zámeckého areálu.
  © zdroj: https://mapy.cz
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Trnavský,  Senica  ( SE ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 12780
  Typ místa: zámek
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12780
  Uveřejněno: 25.4.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama