Vydejte se za kulturou na zámek Dobříš. Otevřený je po celý rok

Velmi dobře udržovaný rokokový zámek nedaleko Prahy láká návštěvníky na bohatě vyzdobené interiéry, koncerty i výstavy. Vypravit se sem můžete v každém ročním období.

Zámek dobříš
Zámek dobříš
Pavel © 10/2018

Ať se vydáte na Dobříš poprvé nebo po desáté, pokaždé zde uvidíte nebo zažijete něco nového. Zámek nabízí tři prohlídkové okruhy. První vás provede celkem jedenácti místnostmi ve stylu rokoka a klasicismu. Všechny jsou bohatě vybaveny dobovým nábytkem. Působivý je zejména rozlehlý zrcadlový sál, kde se konají koncerty a svatební obřady. V druhém okruhu si přijdou na své milovníci strašidelných historek. Prohlídka je inspirovaná dobříšskými legendami a pověstmi. Třetí okruh je určen pro obdivovatele italských mistrů 18. a 19. století. K vidění jsou obrazy ze sbírek rodiny současných majitelů Colloredo-Mansfeld.
V hlavní sezóně jsou pořádány pravidelné noční prohlídky a komentované procházky parkem. Francouzský park je však od letoška až do roku 2020 pro veřejnost uzavřen, protože v něm probíhají rozsáhlé úpravy.
Na zámku se koná množství výstav. Do konce letošního roku je možné navštívit expozici Šlechta v boji za českou státnost. Bohatý kulturní program včetně několika koncertů je naplánován na období adventu a Vánoc.

Své poslední dny tu strávila Adina Mandlová

O současnou podobu zámku se zasloužil Jindřich Pavel Mansfeld, který nechal v letech 1745 – 1765 sídlo přestavět do dnešní podoby. Za druhé světové války objekt padl do rukou nacistů a za minulého režimu sloužil jako Domov spisovatelů. Současný majitel je potomkem šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld. Objekt získal v restituci v roce 1998 a příkladně se o něj stará. Zajímavostí je, že na zámku v roce 1991 krátce pobývala prvorepubliková herecká hvězda Adina Mandlová po svém návratu z emigrace. Krátce nato však byla převezena do příbramské nemocnice, kde 16. června téhož roku zemřela.