Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

Kolonáda na Reistně v celé své kráse
Kolonáda na Reistně v celé své kráse
© Tereza Marková 10/2020

Na úvod je potřeba si upřesnit, že nejsou Valtice jako Valdice. Valdice leží v okrese Jičín a jde o město, jež se do vědomí lidí zapsalo hlavně případem Jiřího Kajínka a jeho pobytem ve zdejší věznici. Nás dnes zajímají Valtice, malé moravské městečko nedaleko Břeclavi, které je nerozlučně spjato s pěstováním vinné révy a výrobou lahodného moku z ní. No a pak taky s výše zmíněným kopcem.

Vrchol kopce Homole s Kolonádou na Reistně
Vrchol kopce Homole s Kolonádou na Reistně
© Tereza Marková 10/2020

Vinohrady, vinohrady, dobré vínko dáváte……

Pokud jste doposud nikdy neměli příležitost navštívit pravý moravský vinný sklípek a užitečné spojit s příjemným, tedy jeho prohlídku s degustací, tak to určitě napravte. Každý by alespoň jednou v životě měl zažít osobité kouzlo večera stráveného mezi dubovými sudy, kde s délkou zde stráveného času roste i tempo tahání koštýřů a malé, původně zcela nevinné koštovačky, z vás brzy udělají veselé, více či méně ovíněné „znalce“ tohoto lahodného moku. Budete vědět, co znamená „zavínit“ či „dekantovat“, jaký je rozdíl mezi vínem kulatýmpohnutým a proč nepít „depot“…. Vinný sklípek je zárukou poznání i skvělé zábavy, dobrého pití i jídla. Jen čas tu utíká nějak moc rychle, ale ono okřídlené rčení, že “v nejlepším se má přestat", zde neplatí. Tady si to zkrátka „okoštujete“ až do konce. A věřte, že konce bývají mnohdy opravdu nezapomenutelné. Na konci se příjemné posezení v podzemním sklípku potká s realitou života „tam nahoře“, a právě ten přechod mezi těmito fázemi nebývá často jednoduchý. Kdo to prožil, dobře ví, o čem je řeč, a už jen pouhopouhá vzpomínka na to vyvolává potutelný úsměv na tváři. Proto se vybavte partou dobrých přátel, svetry a skvělou náladou a vyrazte zažít dosud nepoznané. V samotných Valticích vám bude k dispozici několik desítek sklípků a sklepů a v celém Valticko-Lednickém areálu jich objevíte stovky.

Pohled do vinného sklípku
Pohled do vinného sklípku
© Tereza Marková 10/2020
    

Procházka mezi vinohrady pročistí tělo i duši

A až se budete nacházet v kraji vína, vzpomeňte si na Homoli, valtický kopec, jemuž se také říká Rajstna nebo německy Reisten. A čím že je tak výjimečný? Právě na něm se totiž nachází úžasná historická kolonáda z let 1817 až 1823. Ať už vaše cesta do Valtic povede od Břeclavi, či od Mikulova, budete-li pozorní a upřete-li zrak směrem k rakouským hranicím, pak zcela jistě tuto dominantu kraje nepřehlédnete. Parkoviště pro auta se nachází pod kopcem a vás pak už bude čekat krátká, leč trošku strmá procházka až k samotné kolonádě.

Romantická procházka mezi vinohrady
Romantická procházka mezi vinohrady
© Tereza Marková 10/2020

Ukázka mistrovského umění stavařů

Myslím, že jen těžko se najde někdo, kdo by neocenil dokonalost této stavby. Jde o typickou klasicistní obdélníkovou kolonádu tvořenou 24 sloupy s korintskými hlavicemi. Pro ty z vás, kterým tyto pojmy nic neříkají, napovím, že klasicismus je umělecký směr inspirující se hlavně antickými vzory a korintský styl vychází ze starověkého Řecka a typickými prvky pro něj jsou štíhlé vysoké sloupy s bohatě dekorovanými hlavicemi. Vyvýšená atika kolonády uprostřed tvoří tvar vítězného oblouku a v krajním pilíři se nachází celkem 77 schodů, jež vedou na horní vyhlídkovou terasu. Podívaná z ní je opravdu překrásná.  

 

Když vyjde počasí, rozhled z terasy je opravdu famózní
Když vyjde počasí, rozhled z terasy je opravdu famózní
© Tereza Marková 10/2020

Historie vyhlídkové kolonády

Kolonáda je jedním z posledních děl významného architekta ve službách rodu Lichtenštejnů, pana Josefa Hardtmutha. Zadavatel stavby byl kníže Jan I. a nechal ji postavit jako rodový památník na svého otce Františka a jeho dva bratry, Filipa a Ludvíka. V nikách kolonády jsou zvěčněny jejich podobizny a obě průčelí jsou opatřena německými nápisy, které v překladu znamenají něco jako: „Syn otci, bratr bratrům“„Nezapomenutelným mužům jediný přeživší syn“.

Detail Kolonády na Reistně
Detail Kolonády na Reistně
© Tereza Marková 10/2020
 
No, není to nádhera?
No, není to nádhera?
© Tereza Marková 10/2020

Ta jižní Morava je jistě krásná zem, posázená vinohradem

Již od svého začátku fungoval památník i jako výletní místo nejen pro samotné panovníky, ale i pro obyvatelé Valtic a slouží dodnes. Pokud budete mít štěstí na hezké počasí, pak z vyhlídkové plochy uvidíte rovnou do tří států. Jednak do nedalekého Rakouska a do vzdálenějších slovenských Karpat, ale ten úplně nejkrásnější pohled je na naši malebnou jižní Moravu, na města Valtice a Mikulov, na všudypřítomné vinice, husté borové lesy, pole a polní cesty, louky a stříšky chalup a věže kostelů, to je vskutku obraz jako z pohádky.

Kolonáda na Rajstně je veřejnosti přístupná po celou dobu turistické sezóny, tedy od dubna do října. Za zmínku stojí i její, už letitá tradice, kdy se zde na Silvestra schází občané z širokého okolí a na vyhlídkové ploše kolonády společně slaví příchod Nového roku. Rok co rok se jich tady sejde takřka tisícovka.

Držme tedy v těchto složitých dnech naší malé zemičce palce a udělejme všechno pro to, aby letošní Silvestr nemusel být výjimkou.

Výhled z kolonády za jasného počasí
Výhled z kolonády za jasného počasí
© Tereza Marková 10/2020
 
Závěrečný pohled na monumentální stavbu našich předků
Závěrečný pohled na monumentální stavbu našich předků
© Tereza Marková 10/2020

(V článku byly použity úryvky z lidových písní a fotografie Terezy Markové)