Slavní badatelé, které potkal krutý osud. Mnozí zahynuli na svých výpravách

Před stovkami let si objevitelé užili velké slávy, počínaje Kryštofem Kolumbem a jeho plavbou do nového světa na konci 15. století, pokračujíc několika dalšími objeviteli v průběhu stovek let při hledání neobjevených území a tras po celém světě. Mnozí z nich se ze svých průzkumů dokonce nevrátili.

Wikipedia

Kapitán James Cook

Wikipedia

James Cook se připojil k britskému královskému námořnictvu v jeho dvaceti letech, kde získal dobré jméno díky svým schopnostem zmapovat pobřeží Newfoundlandu a oblast kolem řeky Svatého Vavřince. Roku 1768 se mu podařilo dostat se na post velitele své vlastní expedice do Tichého oceánu. Během této expedice Cook zmapoval pobřeží Nového Zélandu a následně Austrálie. Cookova druhá cesta, o několik let později, však nebyla tak úspěšná. Byl vyslán vyhledat neexistující kontinent v jižním Pacifiku. Cook byl povýšen na kapitána a i přesto, že nastal čas, aby odešel do důchodu, nedalo mu to a vyrazil na třetí expedici. Našli Havajské ostrovy, jež opustili roku 1778 s cílem zmapovat neobjevené pobřeží Severní Ameriky. Když se, ale vrátil na Havajské ostrovy, roku 1779, Cook byl zabit původními obyvateli při rozepři.

Meriwether Lewis

Wikipedia

Lewis byl nalezen mrtev za velmi záhadných okolností v roce 1809. To se zdá jako nevysvětlitelná záhada vůči jeho úspěchům při objevení teritoria Louisiany, jež objevil s Williamem Clarkem. Po návratu z cesty byl Lewis jmenován guvernérem Louisiany prezidentem Thomasem Jeffersonem. Po dvou letech se na cestě do Washingtonu roku 1809 se zastavil v hostinci u Tennessee. Té noci se Lewis choval zvláštně, a když byl ráno nalezen několikrát postřelen, hostinský dosvědčil, že pozdě v noci slyšel několik výstřelů. Zatímco někteří historici věří, že Lewis spáchal sebevraždu, rodinní potomci mají pochybnosti a téměř dvacet let se snažili provádět další zkoumání, avšak neúspěšně.

Giovanni da Verrazzano

Wikipedia

Mnozí motoristé, kteří každý den přejedou přes most Verrazano-Narrows, který spojuje Brooklyn a Staten Island, ani neví, že most byl pojmenován po italském průzkumníkovi Giovanni da Verrazzanovi, který se roku 1524 stal prvním Evropanem, jenž doplul do New Yorského přístavu. Jeho zkoumání přístavu a řeky Hudson se vryl do historie. Zatímco v roce 1528 zkoumal ostrov v Malých Antilách, byl domorodci zabit a sněden.

Robert F. Scott

Wikipedia

Robert F. Scott je jistě nejtragičtější postavou tohoto seznamu. Při své cestě s cílem dobít Jižní pól, i přes nějaké drobné objevy v jižní polokouli, se mu výprava nepodařila. Scott a jeho čtyři kolegové dosáhli Jižního pólu dne 17.1.1912, ale jiná expedice, vedená norským Raldem Amundsenem dosáhla pólu o pět týdnů dříve. Naprosto deprimovaný Scott a jeho posádka se vydali na zpáteční cestu, dlouhou 800 mil. Zvládli to, ale pouze do půli cesty, než jim došlo jídlo a na palubě zmrzli. Jejich těla byla nalezena o několik měsíců později.

Francisco Pizarro

Wikipedia

Ve srovnání s ostatními průzkumníky na tomto seznamu, Pizarro žil dlouhý plnohodnotný život a zemřel v jeho šedesáti letech v roce 1541. I přes svůj pokročilý věk, se španěl potkal se špatným osudem. Ve Španělsku byl velmi oblíben, ale takto se na něj nedívali obyvatelé Jižní Ameriky, kde dobyl Inckou říši. Poté co porazil Inky v Peru, Pizzaro založil hlavní město Lima, kde působil jako guvernér. Pizzaro zde byl zavražděn jedním z dřívějších rivalů

Juan Ponce De Leon

Wikipedia

De Leon byl vzácný průzkumník, který je více známý za to, co neobjevil (proslulá Fontána mládí), než to co objevil (Florida a Golfský proud). Po objevení Floridy v roce 1513, se De Leon vrátil do Puerto Rico, kde působil jako první vládce ostrova. V roce 1521, se ale vrátil na Floridu, kde měl v úmyslu založit kolonii, nicméně kolonisté byli napadeni indiány a De Leon byl zasažen šípem s jedem, na který krátce poté zemřel.

Balboa

Wikipedia

Španělský průzkumník a dobyvatel Balboa dosáhl své slávy v roce 1513, když vedl expedici přes Panamskou šíji a objevil Jižní moře, které je dnes známé jako Tichý oceán. Balboa se ze své slávy netěšil příliš dlouho. V roce 1519 byl po několika letech, kvůli politickému hašteření, zatčen za konspiraci, shledán vinným a sťat.

Ferdinand Magellan

 

Wikipedia

Tento portugalský rodák je jedním z nejpozoruhodnějších průzkumníků v dějinách. Známým se stal kvůli jeho expedici, při které v roce 1520 přejel z Atlantského oceánu do neprobádaného Tichého oceánu. Nakonec se stal prvním průzkumníkem, který obeplul zemi. Bohužel, ale Magellan nepřežil cestu. Byl zabit při boji s domorodci na Filipínách v dubnu 1521.

Sdílet

Mohlo by vás zajímat