Kam na výlet? Nejhezčí hrady v okolí Prahy

Návštěva hradu je skvělou příležitostí k nahlédnutí do historie naší země i k aktivnímu trávení času s rodinou. Vedle komentovaných prohlídek bývají k dispozici také různé kulturní akce, například výstavy či divadelní představení. Které hrady v okolí Prahy stojí za to navštívit? Jak se k nim dostat, kolik stojí vstupné a na co všechno se mohou jejich návštěvníci těšit?

copyright "Pixabay"

Karlštejn

Státní hrad Karlštejn je zmíněn v každém průvodci hrady a zámky. A není divu mezi českými hrady totiž zaujímá výjimečné postavení. V polovině 14. století jej Karel IV. nechal vybudovat jako místo pro uložení královských pokladů, mezi něž patřily významné říšské korunovační klenoty a sbírky svatých relikvií. Po roce 1480 byl hrad upraven pozdně goticky a na konci 16. století renesančně. Současnou podobu Karlštejn získal koncem 19. století.

 

K největším skvostům hradu Karlštejn patří původní nástěnná výzdoba ze 14. století, repliky Svatováclavské koruny, galerie portrétů českých panovníků a soubor obrazů Mistra Theodorika, který je k vidění v kapli sv. Kříže.

Hrad Karlštejn byl vybudován ve 14. století za účelem uložení královských pokladů.
copyright "Pixabay"

 

Návštěvníci mají na výběr z několika prohlídkových okruhů, které je zavedou do Císařského paláce, Velké věže, spodních podlaží Mariánské věže a dalších prostor hradu. Na jaře a v létě je možné využít večerních prohlídek a prohlídek bez průvodce.

 

Pro ty, kteří shání inspiraci pro jednodenní výlet v okolí Prahy, je návštěva Karlštejna skvělou volbou. Hrad se nachází ve stejnojmenné obci ležící přibližně 40 kilometrů od hlavního města, výhodou je proto skvělá dostupnost jak autem, tak vlakem.

Cesta z Prahy

Autem: Nejlepší cesta z Prahy vede po dálnici D5 ve směru Plzeň (exit 10 – Loděnice) a následně přes obce Bubovice, Hlásná Třebaň až do městyse Karlštejn. Další možností je cesta přes Radotín, Dobřichovice, Řevnice a Hlásnou Třebaň.

 

Parkovat lze pouze na centrálním parkovišti ve spodní části městyse. Cesta k samotnému hradu poté trvá přibližně 15 minut.

 

Vlakem: Vlaky z Prahy na nádraží Karlštejn jezdí každých 30 minut. Po výstupu je třeba dát se doprava, poté přes most vedoucí přes řeku Berounku, poté doprava a po zhruba 50 metrech doleva. Nakonec už stačí jen dojít obcí nahoru k hradu.

Vstupné

Vstupenky na všechny prohlídkové okruhy jsou nabízeny jak na místě, tak online. Na každém okruhu je pro nákup online vstupenek vyhrazen pouze určitý počet časů denně.

 

ZÁKLADNÍ OKRUH – SOUKROMÉ A REPREZENTAČNÍ PROSTORY CÍSAŘE KARLA IV.
Dospělí: 220 Kč

Mládež do 18 let: 150 Kč

Rodinné: 580 Kč
Senioři nad 65 let: 150 Kč
Děti do 6 let: zdarma

 

ROZŠÍŘENÝ OKRUH – POSVÁTNÉ PROSTORY HRADU VČETNĚ KAPLE SV. KŘÍŽE

Dospělí: 520 Kč

Mládež do 18 let: 360 Kč
Senioři nad 65 let: 260 Kč
Děti do 6 let: zdarma

 

Mimo sezónu jsou prohlídky Karlštejna organizovány výhradně s průvodcem, prohlídek bez průvodce lze využít v rámci speciální akce na jaře a v létě.

 

Kokořín

Hrad Kokořín vznikl jako tvrz nad skalními srázy Kokořínského dolu v průběhu 13. století. Dle legendy jej založil rytíř Okoř z rodu pánů z Dubé, nicméně žádné průkazné písemné prameny se z této doby nezachovaly. V 16. století byl hrad ve velmi špatném stavu. Po třicetileté válce ho navíc císař Ferdinand zařadil na seznam ,,prokletých hradů”, které nesměly být opravovány.

 

V 19. století byl Kokořín už jen zříceninou, která se stala předmětem zájmu mnoha romantických umělců. Těmi nejznámějšími byli Karel Hynek Mácha, Josef Navrátil a Antonín Mánes. V současnosti je hrad majetkem rodiny Špačkových, jež se v minulosti zasloužila o jeho rozsáhlou rekonstrukci.

Hrad Kokořín leží v CHKO Kokořínsko s bohatým lesním porostem.
copyright "Pixabay"

Kokořín najdeme v pískovcových skalách ve stejnojmenné chráněné krajinné oblasti. Obklopuje jej krásná příroda s podivuhodnými skalními útvary a lesním porostem, jenž je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů.

Návštěvníci mají na výběr ze dvou prohlídkových okruhů, které zahrnují prohlídku starého paláce, loveckého předpokoje, dvou obytných pokojů a obranné hradní věže. Kromě toho si lze prohlédnout historické fotografie Kokořínska v hradním sklepení.

Cesta z Prahy

Autem: Nejkratší trasa z Prahy vede přes Mělník ve směru Mšeno. Za obcí Chloumek je třeba odbočit doleva a přes obec Kokořín pokračovat do obce Kokořínský Důl, která se nalézá pod hradem. K samotnému hradu vede cesta s převýšením zhruba 70 metrů. Je proto třeba počítat s tím, že například kočárek může být náročné vytlačit.

 

Vlakem: Návštěvníci, kteří plánují dorazit vlakem, mají na výběr ze zastávek Mšeno a Kanina na trase Mělník-Mladá Boleslav. Obě jsou od hradu vzdálené přibližně 4,5 kilometru, a výlet na Kokořín lze tudíž spojit s příjemnou procházkou. Jelikož se jedná o poněkud delší pěší cestu, vyplatí se sledovat předpověď počasí a výlet naplánovat podle ní. Velmi přesné meteorologické předpovědi poskytuje například služba Meteocentrum, jež informace o vývoji počasí neustále aktualizuje.

Vstupné

Správa hradu Kokořín nabízí soukromé prohlídky mimo návštěvní dobu, které si lze v předstihu objednat pro minimálně deset osob. Prohlídkový okruh II. je bez průvodce.

 

PROHLÍDKOVÝ OKRUH I. A  II. – PROHLÍDKA HRADU A VÝSTUP NA VĚŽ

Dospělí: 80 Kč

Studenti od 15 let: 50 Kč

Děti do 6 let: zdarma

Děti od 6 let: 40 Kč

 

PROHLÍDKOVÝ OKRUH II. – VÝSTUP NA VĚŽ

Dospělí: 30 Kč

Studenti od 15 let: 30 Kč

Děti do 6 let: zdarma

Děti od 6 let: 10 Kč

 

Vstupenky na Kokořín je možné zakoupit pouze na místě.

 

Křivoklát

Křivoklát lze bezpochyby označit za jeden z nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Jeho počátky sahají až do éry Přemyslovců, konkrétně do období vlády Přemysla Otakara II. ve 13. století. O dvě století později na Křivoklátě opakovaně pobýval římský císař a český král Karel IV. V době Václava IV. došlo k významné přestavbě, za vlády Vladislava Jagellonského také rozšíření hradu.

 

Za dobu své existence byl Křivoklát několikrát zasažen ničivými požáry. Během husitských válek zde byly uloženy korunovační klenoty a po nástupu Habsburků hrad sloužil jako obávané vězení, což zapříčinilo prudký pokles jeho významu. V 19. století jej však zrestaurovali tehdejší majitelé a tím podstatně přispěli k jeho záchraně.

Počátky majestátního hradu Křivoklát sahají až do 12. století.
copyright "Pixabay"

Pro návštěvníky Křivoklátu je po celý rok připravováno mnoho zajímavých akcí včetně nočních prohlídek, koncertů, divadelních představení, muzikálů a dalších. Samozřejmostí jsou různé prohlídkové okruhy a časově omezené i dlouhodobé výstavy.

 

Hrad se nachází na území městyse Křivoklátu v okrese Rakovník. Z Prahy sem lze pohodlně dojet autem i vlakem.

Cesta z Prahy

Autem: K hradu Křivoklát se lze nejlépe dostat po dálnici D5 (exit 14 – Beroun) směrem na Nižbor a obec Křivoklát. Další možností je cesta po rychlostní silnici R6 (exit 25 – Slaný) směrem na Lány a Křivoklát. Asi 250 metrů od hradu se nachází placené parkoviště. Je však třeba počítat s tím, že najít volné místo k zaparkování není snadné, zvláště během sezóny.

 

Vlakem: Nejprve je třeba po trati Praha-Plzeň dojet do Berouna a následně přestoupit na vlak na trase Beroun-Rakovník. Ze zastávky Křivoklát je již možné vidět mohutné věže hradu.

Vstupné

Koupit vstupenky na hrad Křivoklát lze na místě i online. Skupiny nad 15 osob musí provést rezervaci předem.

 

ZÁKLADNÍ OKRUH – GOTICKÉ PALÁCE

Dospělí: 200 Kč

Mládež do 18 let: 140 Kč

Rodinné: 530 Kč 

Senioři nad 65 let: 140 Kč

Děti do 6 let: zdarma

 

ROZŠÍŘENÝ OKRUH – CELÝ HRAD

Dospělí: 260 Kč

Mládež do 18 let: 180 Kč

Rodinné: 690 Kč 

Senioři nad 65 let: 180 Kč

Děti do 6 let: zdarma

 

Hradů a zámků, které jistě stojí za to navštívit, se v Česku nachází nespočet. Nejproslulejším a zároveň nejvýznamnějším hradem u nás je nepochybně Pražský hrad, který je otevřen celoročně, a tak není problém se kdykoliv vydat například na jednu z tamních výstav. Mezi nejkrásnější hrady a zámky ČR, které jsou dobře dostupné z Prahy, patří také zříceniny Točník a Žebrák. Díky nenáročnému terénu představují místa, na která se lze vydat i s kočárkem či malými dětmi. A neměli bychom zapomenout ani na barokní zámek Dětenice, jehož prohlídku je možné spojit s návštěvou Středověké krčmy.

Sdílet

Mohlo by vás zajímat