Mohutná barokní stavba z první poloviny 18. stol. vznikla pravděpodobně dostavbou kaple, ke které byla přistavěna loď s hranolovou věží. V souvislosti se stavbou je zmiňován i G. Santini.
Hlavní obrázek místa
Od jihozápadu
© Luděk Pitter 02/2007
Obec Nové Mitrovice se nachází v jižní části Brd a je jedním z výchozích bodů při návštěvě této oblasti. Obcí prochází silnice II/177. Hřbitovní kostel sv. Jana Nepomuckého se nachází hned u silnici při příjezdu od Spáleného Poříčí.
L.P., 20.2. 2007
popis

Je velice pravděpodobné, že kostel vznikl přestavbou již zde stojící kaple. K původnímu centrálnímu kněžišti byla přistavěna obdélná loď s hranolovou věží při západní straně kostela. Kněžiště je zaklenuto osmibokou kupolí s lucernou. Při hlavním vstupu pod věží kamenný portál s aliančním znakem Vratislavů z Mitrovic.

L.P., 20.2. 2007

historie

Samotná obec je poprvé připomínána až roku 1626 a její historie je spjata na rozdíl od jiných obcí hlavně s průmyslem. Zejména v 17. stol., kdy došlo k rozmachu těžby a zpracování železné rudy, byla ves pojmenována po svém zakladateli J. Z. Vratislavovi z Mitrovic. Kostel byl údajně postaven v letech 1722 – 26, snad podle návrhu J. Santiniho. Bohužel okolo termínu stavby a architekta panuje mnoho nejasností a pravděpodobně i záměn. Podle některých autorů měl být stavitelem Jan Blažej Santini Aichl, uváděný jako J.B. Santiny nebo také jako G. Santiny - Giovanni Santini Aichl, ten však žil v letech 1677 – 1723. Pokud by byl stavitelem, muselo by se jednat o stavbu starší, což také nelze vyloučit, protože někteří autoři uvádí, že kostel vznikl dostavbou původní, již zde stojící kaple v roce 1747. Vzhled kostela toto nevylučuje, spíše naopak. Podle jiných byl rozšířen až v roce 1777, rozsah rozšíření však není…  číst dále

L.P., 20.2. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Nové Mitrovice

Místa v okolí

 Mítov
 Na Skále
 Strašná skála
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Dožice
 Zábrodský mlýn
 pivovar
 Hengst
 Spálené Poříčí
 Třemšín
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Třemšín
 židovský hřbitov
 Starý Smolivec
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 Homberk
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Drštka
 židovský hřbitov
 Hradiště
 synagoga
 Hvožďany
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Markéty
 Mydlná
 Životice
 Zelená Hora
 Podhůří
 Javor
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 kostel sv. Mikuláše
 Žákava
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Chocenice
 Chocenice
 kostel sv. Vavřince
 Dvorec
 židovský hřbitov
 Pokonice
 Poustevna
 Kasejovice
 Lopata
 kostel sv. Jakuba
 Nezvěstice
 Prádlo
 synagoga
 kostel Všech svatých
 Neslívy
 Vlčtejn
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Veselá
 Kozel
 Švédský most
 Lnáře
 Hrádek
 Tři Trubky
 Hůrka u Vranovic
 Kotel
 socha sv. Barbory
 radnice
 Potenštejn
 Chlukov
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Spálené Poříčí
Náměstí 139
335 61 Spálené Poříčí
Základní informace místa
ID místa: 5028
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama